2019 Avrasya Maratonu – 2019 İstanbul Maratonu Ne Zaman?

2019 Avrasya Maratonu ne zaman yapılacak? İstanbul Maratonu tarihi açıklandı mı? Her yıl binlerce kişi Avrasya Maratonu’na katılıyor. Bu nedenden dolayı da Avrasya Maratonu yarışının ne zaman yapılacağı sorusunun cevabı merakla bekleniyor. Peki, İstanbul Maratonunun tarihi ne zaman. İşte tüm detaylar bu yazıda sizlerle.

Her yıl İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği Avrasya Maratonu’u ile ilgili detaylar merak edilmeye başlandı. Google da artık İstanbul Maratonu ne zaman? diye aramalar yapılmaya başlandı. Maratonunun belirli bir tarihi olup olmadığını sizler için araştırdık. Tüm cevaplar ve İstanbul Maratonu tarihçesi bu yazıda.

2019 Avrasya Maratonu Ne Zaman?

  1. Avrasya Maratonu 3 Kasım 2019 Pazar günü saat 09:00’da başlayacak.

NEDEN İSTANBUL MARATON’U ADI KONULDU?

Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı, daha sonraki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında, kenti tanıtmak ve tüm dünya maratonlarında olduğu gibi isimlendirmek amacıyla Avrasya Maratonu adı İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Bu dev organizasyonun ortaya çıkması, gelişimi ve başarılması çok zor bir süreçti. İstanbul Maratonu, dünyadaki en ilginç maraton oldu. Bunun nedeni yüz binden fazla spor tutkunu iki kıtayı dostluk ve kibarlık duygusuyla birleştiriyor olmasıdır. Bugüne kadar karşılaştığı tüm engelleri aşarak gündemdeki yerini korumuştur. Ve sonunda amacına kavuşmuş, İstanbul Maratonu, Türk sporları ve İstanbul sakinleri için vazgeçilmez bir şölen olmuştur.

İSTANBUL MARATON’NUN TARİHİ

Asya’dan Avrupa’ya bir maraton fikri, ilk olarak 1973’te Tercüman gazetesi tarafından atıldı. Bir grup Alman turistin girişimi ile 1979’da hayat buldu. Hasan Saylan, 1979’da bu yarışın galibi oldu. Kıtalar arası Avrasya Maratonu, kuruluşundan bu yana üç kez rota değiştirdi. Son yıllarda Halk Koşusu, 15 km ve Maraton olmak üzere 3 farklı rotada koşan maraton, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde düzenlendi. Yarışın uluslararası niteliği, Türkiye’deki en önemli maraton olmasıdır.