2021 Yılına Türkiye Grand Prix Damga Vurdu

2021 yılını geride bıraktık! Bazılarının güzel, bazılarının ise hüzünle hatırlayacağı bu yılın ardından 2022’ye merhaba dedik. Takdir edersiniz ki, herkesin 2022 yılından birtakım beklentileri bulunuyor.

Günlük hayatın yanı sıra sporda da önemli beklentilerle başlayan 2022 yılı herkes için yeni bir heyecan! Bu noktada, 2021 yılında bilhassa İstanbul’da düzenlenen spor aktivitelerine yakından bakmaya ne dersiniz?

Türkiye Grand Prix’sinde Neler Yaşandı?

Formula 1; her yaştan insanın merak saldığı önemli bir spor organizasyonu olarak dikkat çeker. Dünya üzerinde milyonlarca insanın Formula 1 yarışlarını büyük bir istek ve merakla takip ettiği bilinir. Türkiye’de de çok sayıda Formula 1 meraklısı bulunuyor. 2021 yılı; bilhassa Türk Formula 1 severler için harika geçti. Çünkü, ülkemizde resmi adıyla Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’si düzenlendi.

Türkiye Granx Prix; birtakım sıkıntıların gölgesinde gerçekleşti. Takdir edersiniz ki, Covid-19 yüzünden 2020 yılının başından bu yana yapılması planlanan tüm spor aktiviteleri iptal ediliyor. Bu noktada, Türkiye Grand Prix’nin de iptal edildiğini söylemeliyiz. İlk olarak, bu organizasyonun 11 ila 13 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılması planlanmıştı. Ardından, söz konusu tarih; 1-3 Ekim 2021 olarak güncellendi. Ancak, herkesin merakla beklediği bu organizasyon malum sebeplerden dolayı bir kez daha ertelendi. Sonuç olarak, 8-10 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılmasına karar verildi.

2021 Türkiye Grand Prix’nin nasıl sonuçlanacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Bu noktada, Mercedes pilotu Valtteri Bottas ilk sırayı aldı. İkinci sırada, Red Bull pilotu Max Verstappen vardı. Üçüncü sırada, bir diğer Red Bull pilotu Sergio Perez yer alırken dördüncü sırayı Ferrari pilotu Charles Leclerc ve beşinci sırayı organizasyon boyunca birçok sıkıntı yaşayan Lewis Hamilton elde etti.

Yarış sonrası sıralamaların nasıl olacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Hollanda’nın genç yıldızı Max Verstappen ilk sırada yer almayı başardı. Verstappen’in en büyük rakibi olarak dikkat çeken yılların tecrübesi Lewis Hamilton ikinci sırayı kaptı. Üçüncü sırada, Valtteri Bottas bulunuyordu. Dördüncü sırada, Lando Norris ve beşinci sırada Sergio Perez vardı. Bir başka deyişle, 2021 yılının Verstappen – Hamilton mücadelesine sahne olduğunu söyleyebiliriz.

Marka sıralamasının nasıl olacağı da merak edilen bir diğer detay olarak öne çıkıyordu. Mercedes birinci sırada yer alırken Red Bull ikinci, McLaren – Mercedes üçüncü, Ferrari dördüncü ve son olarak Alpine – Renault beşinci sırayı elde etti.

Türkiye Grand Prix Kusursuz Muydu?

İstanbul’da gerçekleştirilen bu organizasyon hakkında olumlu yorumların yanı sıra olumsuz yorumlar da söz konusu idi. Her şeyden önce, ulaşım yüzünden insanlar saatlerce trafikte beklemek zorunda kaldılar. Bunun yanı sıra, seyircilerin tribündeki yerlerini bulmakta zorlandıkları da dile getirildi. Yeme içme ve genel olarak organizasyon düzeni açısından sıkıntı yaşatan durumlar olsa da Türkiye Grand Prix’sinin beklentileri karşıladığını söylemek mümkün!