2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası

Dünyada spor denilince akla gelen ilk şehirlerden olan İstanbul, 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası için ev sahipliğine hazırlanıyor.

İstanbul, tarih boyunca birçok farklı spor organizasyonun ev sahipliği çok başarılı bir şekilde yapmayı başarmasıyla Avrupa ve dünyanın gözde kentlerinden biri oldu.

Geçtiğimiz yıllarda birçok büyük organizasyonun ev sahipliği bu sebeplerle İstanbul’a ve doğal olarak Türkiye’ye verildi. UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, UEFA Süper Kupa Finali, FIBA Dünya Kupası, Voleybol Final 4, THY Euroleague Final 4 gibi birçok organizasyonun altından kalkan şehir, şimdi çok önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyor.

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Heyecanı Başladı

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası

2 – 5 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nın lansmanı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Ataköy Atletizm Salonu’nda Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve İstanbul Spor ve Gençlik İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda organizasyonun detayları paylaşıldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Türkiye’nin tarihinde düzenleyeceği ilk büyük Avrupa atletizm turnuvasının heyecanını yaşadıklarını belirterek, 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’na ilgi gösteren vatandaş, sporcu ve basın mensuplarına teşekkürlerini iletti.

İstanbul 2023 Organizasyon Komitesi Başkanı Yasin Taş ise şampiyona öncesinde son bilgileri kamuoyu ile paylaşarak, şampiyonun teması ve logosu da dahil olmak üzere tüm süreçle ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, Avrupa kıtasının atletizm anlamındaki en büyük turnuvası özelliğini taşıması bakımından bir hayli önemli. Çok geniş katılımlı olan bu şampiyonada Avrupa Atletizm Birliği’ne üye olan 51 ülkeden 600 küsur sporcu ve çok daha fazla sayıda antrenör katılacak.

Ülkemizin Tanıtımına Büyük Katkı Sağlanacak

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası

26 farklı branşta madalya mücadelesinin yaşanacağı Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, Türkiye ve İstanbul’un reklamını yapmak için de bulunmaz bir nimet.

Bilindiği gibi dünyadaki ülkelerin büyük spor organizasyonunu düzenlemek istemelerinin birincil nedeni elbette o turnuvanın tanıtıma olan katkısı.

Bir örnek vermek gerekirse, hatırlanacağı üzere 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi Final maçı İstanbul’da oynanmıştı. Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan Liverpool – AC Milan maçı öyle bir karşılaşma olmuştu ki İstanbul adını tarihe geçirmişti.

Bugün hala birçok İngiliz futbolsever, İstanbul denilince bu maçı hatırlarlar.

İşte 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası da böyle hikayelere sahne olmaya gebe çok büyük bir organizasyon. Yaklaşık 100 milyon toplam izleyicinin ekran başında takip etmesi beklenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, 60 farklı ülkeden yayınlanacak.

Yani bir başka ifadeyle 60 farklı ülkeden dili, dini, ırkı bambaşka olan milyonlarca atletizm sevdalısı 4 gün boyunca İstanbul’u ve Türkiye’yi izleyecek.

2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda bunun faydalarını gören Türkiye, 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası için de aynı sürecin işlemesini bekliyor. Üstelik bu şampiyona, İstanbul’un yıllardır süren olimpiyat hayali için de bir adım olması bakımından çok önemseniyor.