43. İstanbul Maratonu Start Aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un organize ettiği ve N Kolay’ın isim sponsoru olduğu 43. İstanbul Maratonu başladı. Kıtalararası koşulan tek maraton olan ve Dünya Atletizm Birliği’nin altın kategoride gösterdiği İstanbul Maratonu, 43. Kez koşuldu.

İstanbul Maratonu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası tarafından 250 metre geriden başladı. Maratonun startı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından verildi.

Toplamda 40 bin kişinin yarıştığı İstanbul Maratonu’nda 15 kilometre koşusu ve 8 kilometre halk koşusu da 1 yıl aradan sonra gerçekleşti. Bu koşular, yeni tip koronavirüs(covid-19) salgını nedeniyle 2020 yılında yapılmamıştı.

Kapanan Yollar

N Kolay’ın isim sponsorluğunda gerçkleşen 43. İstanbul Maratonu için parkur ve bağlantı yolları araç trafiğine kapatıldı. N Kolay 43. İstanbul Maratonu için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü saat 03.00’da parkurların geçtiği tüm yolları ise saat 05.00’dan itibaren araç trafiğine kapatıldı. Tüm bu süre boyunca maraton yürüyüşçüleri rahat bir şekilde amaçlarını gerçekleştirmek için yürüdüler.

Bu yollar, saat 12.30 itibariyle parça parça açılmaya başladı. 42,195 metrelik maraton, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a, oradan da sahil yolunu izleyerek Karaköy’e kadar devem etti.

Maraton, Galata Köprüsü üzerinden Sirkeci yönüne doğru devam ettikten sonra sahil yolundan Bakırköy Hava Harp Okulu önünden devam edecek. Parkur, sahil yolundan Gülhane Parkı’na doğru devam etti. Parkın içinden geçildikten sonra Sultanahmet Meydanı’na çıkıldı.

Maraton, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlullarında da spor merkezi olan, Sultanahmet Camii’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasında son buldu.

15 Kilometre Koşusu Beşiktaş sapağı-Barbaros Bulvarı-Beşiktaş-Karaköy-Galata Köprüsü-Sirkeci-Yenikapı Miting Alanı istikametinde, halk koşusu ise Beşiktaş sapağı-Barbaros Bulvarı-Beşiktaş-Vodafone Park istikametinde koşuldu.

Kazananlar Belli Oldu

Maraton tamamlandıktan sonra kazananlar belli oldu. İstanbul Maratonu’nda Ugandalı atlet Victor Iplangat, 2 saat 10 dakika 18 saniye ile birinci, Kenyalı atlet Robert Kipkemboi 2 saat 10 dakika 23 saniye ile ikinci, Ugandalı atlet Solomon Mutai ise 2 saat 10 dakika 25 saniye ile üçüncü oldu.

Kadınlarda ise Kenyalı atlet Shelia Jerotich, 2 saat 24 dakika 15 saniye ile birinci, bir başka Kenyalı atlet Jackline Chepngeno 2 saat 24 dakika 21 saniye ile ikinci, Etiyopyalı atlet Ayantu Abdi ise 2 saat 24 dakika 45 saniye ile üçüncü oldu.

Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen N Kolay 43. İstanbul Maratonu ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi yardımcısı Niyazi Erten, Kenya Ankara büyükelçisi Johnson Mogoa K. Ondieki, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Akitf Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca katıldı.

Maratonu birinci bitiren sporcular 35 bin, ikinci bitirenler 20 bin, üçüncü tamamlayanlar ise 10 bin dolar ödül kazandı.