43. İSTANBUL MARATONU

Ülkemizin en büyük spor organizasyonlarından birisi olan iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliğine sahip N Kolay İstanbul Maratonu birçok ülkeden yerli ve yabancı koşucuların katılımları ile beraber gerçekleştiriliyor.

Sadece sporcuların bir araya gelip koşmadığı bir organizasyon olan N Kolay İstanbul Maratonu aslında bir yandan da Yardımseverlik Koşusu olarak sivil toplum kuruluşlarına maddi destek sağlıyor ve toplumsal farkındalığı da artırıyor.

Pandemi tedbirleri ile Covid-19 önlemleri alınarak sınırlı sayıda atlet ile 7 Kasım 2021’de 43. kez düzenlendi.

Dünya’ da kıtalararası koşulan tek maratonu olarak bu unvanını taşıyan ve Dünya Atletizm Birliği tarafından’ da altın kategori’ de gösterilen maraton 2021 yılında 43. kez gerçekleştirildi.

7 Kasım’ da bir kez daha düzenlenen N Kolay İstanbul Maratonu Anadolu Yakası’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gerisinden başladı.

Maratonun Startını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile beraber İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verdiler.

EN KOLAY İSTANBUL MARATONU KAZANANLARI

Anadolu Yakası’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda son bulan 42,195 kilometrelik parkurda erkeklerde Ugandalı atlet Victor Kiplangat kazandı.

Ugandalı atlet Victor Kiplangat, 2 saat 10 dakika 18 saniyelik derecesiyle ilk sırada yer aldı. Kiplangat, böylece kariyerindeki ilk maraton birinciliğini elde etti.

Robert Kipkemboi Kenyalı olan atlet ise maratonu 2 saat 10 dakika 23 saniyelik süresiyle ikinci, Ugandalı Solomon Mutai ise 2 saat 10 dakika 25 saniye ile üçüncü olarak erkekler de yarışı tamamladılar.

Kadınlar da ise Kenyalı atlet Sheila Jerotich, 2 saat 24 dakika 15 saniyelik derecesiyle kadınlarda ilk sıraya yerleşti.

İkinciliği ise bir başka Kenyalı atlet Jackline Chepngeno, 2 saat 24 dakika 21 saniyelik süresiyle ikinci, Etiyopyalı Ayantu Abdi ise 2 saat 24 dakika 45 saniye ile üçüncü oldu.

Maratonu derece ile bitiren Türk Sporculara ödül olarak 1. 30 bin Lira 2. 15 bin Lira ve 3. İse 5 Bin Lira para ödülü verildi.

23 YAŞ ALTINDA REKOR GELDİ

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda yarışan ve elde ettiği dereceyle 23 yaş altı Türkiye rekoru kırdı. 42,195 kilometrelik parkurda yarışan Hüseyin Can, 2 saat 16 dakika 2 saniyelik derecesiyle 1985’ten sonra kırılamayan rekoru kırmayı başararak tarihe geçmiş oldu.

15 KİLOMETRE’DE TÜRK SPORCULAR GERİDE KALDI

Maratonun 15 Kilometre koşusu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün de başlayıp, Yenikapı Miting Alanın’ da sona eren Maraton’ da erkekler ve kadınlar da aynı dereceyi elde eden Türk Sporcular Kenan Sarı 45.58’lik derecesiyle üçüncü olurken, Meryem Erdoğan 53.43 ile aynı dereceyi elde etti.

Maraton’ da Metin Dizdar 47.11 ile dördüncü ve Deniz Aydoğan 50.37’lik derecesiyle beşinci sırada yer aldılar.