A Milli Takıma Stefan Kuntz Yerine 2 Yeni İsim Konuşuluyor

A Milli Futbol Takımı Alman Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un Japonya maçı sonrası yaptığı açıklamalar gündeme oturdu. Stefan Kuntz için ayrılık iddiaları iyice ayyuka çıkarken, Alman teknik adamın yerine 2 isim önerisi geldi.

A Milli takımımız Euro 2024 elemelerinde konuk ettiği Ermenistan ile 1 – 1 berabere kalan A Milli Futbol Takımı’nda teknik direktör Stefan Kuntz’un geleceği tartışma konusu olmuştu.

Ermenistan sonrası hazırlık maçında Japonya’ya da boyun eğen millilerde Stefan Kuntz için istifa sesleri iyice yükselmeye başladı.

Maç boyunca taraftarların istifaya davet ettiği Alman teknik adam Stefan Kuntz‘un karşılaşma sonrası açıklamaları da gündeme oluşturdu.

KUNTZ’UN YERİNE 2 TEKNİK DİREKTÖR ÖNERİSİ

Stefan Kuntz’a karşı sesler tavan yaparken, köşe yazarı Uğur Meleke, Milli Takım için 2 teknik direktör önerdi.

Meleke, ilk adayının Oliver Glasner olurken ikinci adayı ise Julen Lopetegui oldu.

Yabancı teknik adamı daha önce deneyimlemiş bir milli takımda alınan bu sonuçlar sonrasında halen daha yabancı bir teknik adamın ismi geçmesini anlamak zor.

A Milli takımımızın yakın geçmişine baktığımız da Guus Hiddink ve Mircea Lucescu gibi kariyerli yabancıları da denediysek de olmadı. Tarihimizde Milli seviyedeki tüm başarılar, Türk teknik adamlar ile geldi. Ama tüm faturayı da şu an Alman teknik adam Stefan Kuntz’a kesmek çok da doğru olmasa da ilk 11 ve oyuncu tercihlerinde hatalı olduğu yerler olduğunu düşünüyorum. Alman teknik adamın kadro oluşturmasında oyuncular da performanslarının çok altındalar.

KUNTZ YERİNE KİM GELMELİ?

Alman teknik adam Kunt un yerine simdi den bir çok isim çıkmaya başladı.

A Milli Takımımız’da, EURO 2024 Elemeleri’nde Ermenistan karşısında ortaya konan kötü futbol ve alınan 1-1’lik beraberliğin ardından eleştiri okları, teknik direktör Stefan Kuntz’un üzerine çevrilmişti.

Fatih Terim, Abdullah Avcı ve Sergen Yalçın isimlerinin konuşulduğu bu süreçte doğru isi olarak Fatih Terim diye biliriz.

Abdullah Avcı kötü bir Trabzonspor macerası sonrasında yollar ayrılmış ve takım çalıştırmamıştı. Sergen Yalçın ise Beşiktaş ile Abdullah Avcı gibi şampiyonluk sonrasında takımda kalamamıştı.

Fatih Terim Milli takım ve Türkiye nin dinamitlerini çok iyi bilen tanıyan ve tecrübesi ile belki de son görevini A milli takım ile tamamlamak ona yakışacaktır.

Tecrübesi ile Fatih Terim ismi ön plana çıksa da genç teknik adaylar arasında ise Çağdaş Atan Başakşehir ile daha önce anlaşmamış olsa denenmesi gereken isimlerden birisi olmalı.

Genç isimler arasında Sergen Yalçın ismi de geçse de takım teknik patronluğu için daha doğru bir isim olacaktır. Teknik adamlık olarak takım da rahat bir teknik patron olan Sergen Yalçın milli takımda daha çalışma disipline önem veren isimlerden oluşmalı.