Anadolu Efes Euroleague Finaline Yükseldi

Turkish Airlines Euroleague Final Four Yarı Final maçında Olympiacos ile karşılaşan temsilcimiz Anadolu Efes, tarihi bir maçı tarihi bir şekilde kazanmayı bildi.

Kötü Başlayan İlk Yarıda Shane Parladı

Karşılaşmaya Yunanistan temsilcisi Olympiacos etkili başladı. Bu sezon Turkish Airlines Euroleague’deki en büyük sürprizlerden birini yaparak Final Four yapmayı başaran kırmızı beyazlı ekip, taraftarının büyük desteği ile maça hızlı girdi.

Özellikle pota altındaki Fall – Tibor Pleiss eşleşmesini maden gibi kazan Olympiacos, savunmada da Anadolu Efes’i çok sert karşıladı.

Pota altına girmekte zorlanan Ergin Ataman’ın öğrencileri haliyle üç sayı çizgisinin dışından yapacakları atışlara mahkum kaldılar. Bu da elbette takımımızı sıkıntıya soktu ve hücum ritmi bulmamızı engelledi.

Neyse ki tam da böyle bir anda kenardan maça direkt katkı etmek için giren yıldızımız Shane Larkin devreye girdi. Maçın kontrolünü ve sazı eline alan Shane Larkin, üç sayılık isabet yüzdemizi arttırmasının yanında hücumda ritim yakalamamızı sağladı.

Ona eşlik eden Dunston ile birlikte Anadolu Efes bir anda 0 – 11’lik seri yakaladı ve önce eşitliği sağlayıp sonra da öne geçti.

Ne var ki ilk çeyrek sonunda özellikle savunmada vidalar gevşeyince Olympiacos, ilk periyodu 21 – 18 önde kapatmayı başardı.

İkinci çeyrekte Bryant’ın etkisi ile maça tutunan Anadolu Efes’in karşısına kırmızı beyazlı Pire ekibinin yıldızı Sloukas çıktı. Yaşı geçmesine rağmen inanılmaz bir tecrübe ve oyun aklıyla oynayan Sloukas, takımımıza çok zor anlar yaşattı. Bunun üzerine Martin de kenardan etkili girince, fark yine 5 sayıya kadar çıktı.

Elbette rakibin yıldızını kullandığı maçta Ergin Ataman da elinde iki tane süper star olduğunu biliyordu. Onlardan biri olan Shane Larkin, takıma muhteşem bir şekilde liderlik etti ve adeta Anadolu Efes takımımızı ayakta tuttu.

Olympiacos’un farkı açmasına izin vermeden MVP Micic’i de maça sokmayı başaran Anadolu Efes, soyunma odasına girdiğinde yalnızca 1 sayı gerideydi.

Vasilije Micic Sen Ne Yaptın Öyle!

Maçın ikinci yarısı stresle dolu dakikaları beraberinde getirdi. Her ne kadar devrenin hemen başında Shane Larkin, Bryant Dunston ve Singleton ile 0 – 6’lık bir seri yakalamış olsak da ve hatta farkı çift hanelere bile çıkarsak da rakip asla geri adım atmadı.

Üçüncü çeyrek bu seviyenin neden bu kadar yüksek olduğunu ve neden her takımın buralarda olamadığını kanıtlar nitelikteydi. Karşılıklı olarak başarılı sekanslar çıkaran iki takım arasından Anadolu Efes, son çeyreğe 63 – 66 önde giren taraftı.

Son periyotta Singleton’dan aldığımız ekstra katkılar sayesinde maçı koparma noktasına gelmişken ne yazık ki ritmimizi kaybettik ve kontrolü Olympiacos’a verdik.

En ufak hatanın bile faturasının ağır olacağı maçta her iki takım da hücumdaki akışkanlığı kaybedip savunmalara odaklandılar. Haliyle el yakan o son top kullanılmadan önce skorda 74 – 74 eşitlik oluştu.

Son toptaki molasından önce Vasilije Micic’e “topu 6 saniye kala kullan” diyen Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman’ın isteği mükemmel şekilde yerine getirildi.

Geçen sezonunun MVP’si Vasilije Micic, son saliselerde kullandığı üçlükle Anadolu Efes’i ÜST ÜSTE üçüncü kez Turkish Airlines Euroleague Final Four Final maçına taşıdı.