Anadolu Efes Galatasaray NEF’i Eledi

Serinin bütününde olduğu gibi bu maç da yine kıran kırana başladı. Turkish Airlines Euroleague’in son iki sezonunun şampiyonu olarak Avrupa’nın zirvesinde olduğunu kanıtlayan Anadolu Efes, Galatasaray NEF karşısında belki de hiç beklemediği kadar zorlandı.

ING Basketbol Süper Ligi 2021 – 2022 Sezonu Play Off yarı final sürecinde rakibinin ne kadar ciddi olduğunu anlayan Anadolu Efes de bu sebeple final için tüm konsantrasyonunu sahaya yansıttı.

Anadolu Efes Gücünü Savunmasından Aldı

Kıran kırana geçen ilk yarıda koç Ergin Ataman’ın öğrencileri ve koç Pistiolis’in ekibi savunmalarda ve hücumlarda dengeli performanslar sergilediler.

Haliyle mutlak bir eşitlikle 26 – 26 biten ilk çeyreğin ardından, koç Ergin Ataman ve ekibi vites arttırmaya karar verdi. Anadolu Efes’in savunmada vidaları sıkmaya başlamasıyla çözüm üretmekte zorlanan Galatasaray NEF, ilk çeyrekteki hücum performansını gösteremeyince savunmasını da aksattı. Buna paralel olarak ilk çeyreğe yakın bir hücum performansıyla rakip potaya 25 sayı gönderen Anadolu Efes, koç Pistiolis’in ekibine sadece 16 sayı izni verdi ve soyunma odasına 51 – 42’lik skorla gitti.

İkinci yarıya çok daha yüksek perdeden başlayan lacivert beyazlı ekip, Galatasaray NEF’i daha da zorladı. Üçüncü çeyrekte yalnızca 11 sayı atabilen sarı kırmızılı İstanbul temsilcimiz, lacivert beyazlı İstanbul temsilcimiz karşısında oyundan koptu.

Özellikle Göksenin Köksal’ın eksikliğinin hayli hissedildiği bu çeyrekte Anadolu Efes 30 – 11’lik skorla maçı bir anda 81 – 53’e getirdi ve aslında karşılaşmayı da bitirmiş oldu.

Son çeyrekte savunma direncini düşüren Efes, parkeden 104 – 77’lik gösterişli bir galibiyetle ayrılmasına karşın mutlu değildi. Zira takımın en büyük iki süper yıldızından biri olan ve Turkish Airlines Euroleague’in son iki sezonunda MVP olan Vasilije Micic, maç içinde yaşadığı pozisyonda sakatlanarak gözyaşları içinde sedyeyle oyunu terk etti.

ING Basketbol Süper Ligi 2021 – 2022 Final serisini Fenerbahçe Beko ile oynayacak olan Anadolu Efes’te Vasilije Micic’in durumu ileriki günlerde yapılacak tetkiklerden sonra belli olacak.

Maçın Yıldızı Shane Larkin Oldu

ING Basketbol Süper Ligi 2021 – 2022 Yarı Final serisinin son maçında Galatasaray NEF karşısında sazı eline alan isim milli yıldızımız Shane Larkin oldu.

30 dakika 40 saniye parkede kalarak tam 28 sayıya katkı yapan Shane Larkin’e eşlik eden oyuncu ise sakatlanmadan önce 14 sayı atan Vasilije Mici, 28 dakika 13 saniyede 14 sayı 4 ribaunt ve 5 asist ile oynayan Bryant Dunston ve double double ile maçı bitiren Elijah Brigham Bryant oldu.

Galatasaray NEF’te ise serinin yıldızı olarak öne çıkan Demarquis Dangelo Bost, maçta en çok süre alan oyuncu olarak 35 dakika 55 saniyede 14 sayı 5 ribaunt 5 asistlik katkı yapsa da sarı kırmızılıların en skoreri Maurice Daly N’dour oldu.

Oyuna kenardan başlayan yıldız isim, 28 dakika 10 saniyede 20 sayı 6 ribauntluk kağıt doldursa da takımını finale taşıyamadı.