Anadolu Efes Üst Üste 2 Kez Şampiyon

Turkish Airlines Euroleague 2020 – 2021 Sezonu’nu şampiyon olarak tamamlayan Anadolu Efes, tarih yazarak 2021 – 2022 Sezonu’nun da şampiyonu oldu!

Koç Ergin Ataman önderliğinde hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un gururu olan lacivert beyazlı şampiyon basketbolcular, modern Turkish Airlines Euroleague tarihinde ÜST ÜSTE İKİ KEZ AVRUPA ŞAMPİYONU olan üçüncü takım olmayı başardı ve tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

Kötü İlk Yarıya Rağmen Maç Kopmadı

Turkish Airlines Euroleague Final Four final maçında rakibimiz Avrupa basketbolunun dev kulübü Real Madrid idi. Laso’nun öğrencileri de tıpkı Anadolu Efes gibi kupayı çok istiyorlardı.

Maça her iki takım da aslında kendi standartlarının çok gerisinde başladılar. İlk sayının gelmesi için yaklaşık iki buçuk dakika bekleyen seyirciler, gördükleri karşısında şaşırdılar. Zira hem Real Madrid hem de Anadolu Efes takımımız Turkish Airlines Euroleague’in en etkili hücum takımları arasındalardı.

Ana planını Efes’in etkili kısalarını durdurmak üzerine yapan Laso, bir bakıma bunu başardı. Ancak bu kadar fizikli bir kadroyla sahada olduğu için bu onların hücum gücünden de götürdü.

İlk çeyrekte Tavares’in olağanüstü performansıyla sayılar üreten Real Madrid karşısında koç Ergin Ataman elindeki farklı alternatifleri denese de başarılı olamadı. Özellikle hücum ribauntları canımızı çok yaktı.

Buna rağmen ilk çeyrek bittiğinde lacivert beyazlı takımımız yalnızca 1 sayı gerideydi. İkinci çeyrekte Singleton ve Micic’in devreye girmeye başlaması takımımız için iyi haberdi. Savunmada ribauntlara çözüm bulamasak da bu iki ismin enerjisiyle hücumda bir şeyler yapmaya başladık.

Real Madrid’in pota altında üstünlük almasıyla öne geçmesine engel olamasak da en azından farkın çift hanelere çıkmasını engelledik ve maçın içinde kaldık.

Anadolu Efes Tibor İle Duble Yaptı

İkinci yarı başlarken parkedeki ve tribünlerdeki herkes en ufak bir hatanın bile çok ağır maliyeti olacağının farkındaydı. Bu farkındalıkla adımlar çok dikkatli atılmaya başlandı.

Parkedeki oyuncularımız için varlarını yoklarını sahaya koyma vakti gelmişti. Real Madrid her ne kadar Tavares ile bir süre daha maçı kontrol etse de onun 3 faule ulaşmasıyla sıkıntı yaşadı. Tavares’in etkili olduğu bölümde dış atışlarda berbat bir gün geçiren Real Madrid’in bu hali Anadolu Efes için çok büyük şanstı.

Takımımız bu süreçte Tibor Pleiss ile maça ortak oldu. Özellikle Larkin’in savunmadaki inanılmaz gayreti ve Micic’in enerji koymaya başlaması da ibrenin yavaş yavaş bize döndüğünün işaretiydi.

Son çeyreğe 42 – 40 skorla giren temsilcimiz, final periyotunda tam bir şampiyon gibi oynadı.

Tibor Pleiss’ın çok kritik basketleriyle skor üstünlüğünü ele geçirdiğimiz dakikalardan sonra ise işin içine büyük tecrübeler Larkin ve Micic girdi. Özellikle son 41 saniyede olağanüstü soğukkanlı ve akıllı oynayan ikili, 2’şer faul alarak zamanı çok güzel bir şekilde erittiler.

Her ne kadar son topta Larkin üçlüğü sokamasa da ribauntu alarak inanılmaz bir başarıya imza attık ve ÜST ÜSTE İKİ KEZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDUK!