Anadolu Efes’te Bir Kriz Daha

Bu sezon THY Euroleague’de yaşadığı şampiyonlukla hepimizi gururlandıran Anadolu Efes, bu büyük başarıdan sonra Türkiye’ye döndü ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni müzesine götürebilmek adına sahaya çıkmaya devam ediyor. Bununla birlikte THY Euroleague’nin normal sezonunda Ukrayna ile Rusya arasında çıkan savaş sonrasında Rus takımlarının ihracı konusunda Fenerbahçe Beko ile çıkar çatışması yaşayan Ergin Ataman’ın takımı şu sıralar Galatasaray NEF ile sorunlar yaşıyor.

Diplomatik Krizlerin Takımı

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olarak tarihin en büyük başarılarından birini elde eden Anadolu Efes adına sezon ne kadar parlak geçtiyse o kadar da sorunlu geçti denilebilir.

2022’nin ilk aylarında Ukrayna ile Rusya arasında çıkan savaş nedeniyle Rus takımlarının ihracı söz konusu oldu ve THY Euroleague yönetimi bu bağlamda skandal bir karara imza atarak bahsi geçen kulüplerin ihraç kararını diğer kulüplere bıraktı.

O dönem Rus takımları karşısında dezavantajlı sonuç almış olan Anadolu Efes bu bağlamda oylamada ihraç yönünde karar alırken belirleyici oy da Lacivert Beyazlı takımdan gelmiş oldu ve Fenerbahçe Beko 3 maçını da kazanmış olmanın verdiği avantajı kaybetti.

İki Türkiye devini karşı karşıya getiren bu mesele nedeniyle Ali Koç başta Anadolu Efes Başkanı Tuncay Özilhan olmak üzere pek çok ismi hedef noktasına koymuş ve bu durumun Türk basketbolunun marka değerine zarar verdiğini savunmuştu.

Bununla birlikte konuyla dair açıklamalarda bulunan Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, kendi verdikleri raporların tüm artılarıyla ve eksileriyle yöneticilere sunulduğunu ve çıkan kararın kendi lehlerine olmasının Fenerbahçe Beko’ya zarar vermesinde sorumlu olanın THY Euroleague olduğunu dile getirmişti.

Anadolu Efes bir kez daha THY Euroleague şampiyonu oldu ve gözünü ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne dikti ancak bu sefer de Play-Off Yarı Finalinde eşleştiği Galatasaray NEF ile kriz yaşamaktan kurtulamadı.

Koltuk Krizi

Söz konusu krizin çıkma sebebiyse Galatasaray Başkanı Burak Elmas’a saha içerisinde gereken yerin ayrılmamış olmasıydı.

Galatasaray’ın ibra edilmeyen ve bu nedenle görevinde son günlerini geçiren başkanı, Sinan Erdem Spor Salonu’na gittiğinde beklemediği bir tabloyla karşılaştı. Kendisine ayrılan yeri diplomatik anlamda bir hakaret olarak algılayan Burak Elmas bu durumu Alper Yılmaz’a da belirterek salonu terk etti ve bu durum belirli bir krizi ortaya çıkardı.

Bununla birlikte Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman bu durumun planlı bir organizasyon olmadığını, Anadolu Efes’in Galatasaray gibi bir kulübe saygısızlık yapmak gibi bir niyeti olamayacağını dile getirdi.

Başarılı koç eskiden de çalıştığı kulübünün bu gibi gündemlerle meşgul edilmemesi ve olayın da daha büyütülmemesi gerektiğini ifade etti. Bu noktada Burak Elmas’ı taraftarı konsolide etmekle suçlayan Ataman, Galatasaray taraftarının zaten her zaman tutkulu ve baskılı olduğunu belirterek eski camiasından her şeye rağmen özür diledi.