Arda Güler Fenerbahçe’de Oynamak İstemediğini Yönetime Bildirdi

2022 – 2023 sezonuna damga vuran isimlerden birisi de Arda Güler! Genç oyuncu, geçtiğimiz sezon Süper Lig’de 20 maça çıktı. Söz konusu maçların 11’ine ilk 11’de başlarken dokuz maçta oyuna sonradan giren isim oldu. Güzel performansını dört gol ve dört asist ile süsledi. Bunun yanı sıra, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile beraber toplam 35 maçta görev yaptı. Sezonu altı gol ve yedi asist ile tamamladı.

Çok sayıda kulübün takip ettiği Arda Güler, geçtiğimiz ay Türkiye’nin Letonya ve Galler ile oynadığı maçlarda da şans buldu. Galler’e attığı harika gol ile dünya gündemine girdi.

Oyuncunun Tercihi Real Madrid Oldu

Arda Güler, geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe başkanı Ali Koç ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ali Koç, oyuncunun en az bir sezon daha takımda kalmasını istedi. Çünkü, Fenerbahçe’nin şampiyon olmaya ihtiyacı var. Arda Güler de Fenerbahçe’yi şampiyon yapabilecek isimlerin başında geliyor. Ali Koç ve Arda Güler arasındaki ilk görüşmeden olumlu sonuç çıkmadı. Taraflar, ikinci kez görüşmek adına sözleştiler. Fakat, Ali Koç, oyuncuyu ve ailesini yine ikna edemedi.

5 Temmuz 2023 günü İsmail Kartal’ın imza töreni vardı. Bu törende konuşulan konulardan birisi de Arda Güler’in durumu idi. Ali Koç, net bir dille oyuncunun Fenerbahçe’de kalmayacağını çünkü kalmak istemediğini ifade etti.

İtalyan gazeteci Fabrizio Romano, 4 Temmuz 2023 gününün akşamında Arda Güler’in transferi ile ilgili twitler attı. Oyuncunun Real Madrid’de oynamak istediğini dile getirdi. Eflatun beyazlı kulüp, istediği takdirde 17.5 milyon Euro karşılığında oyuncunun bonservisini alabilecekti. Çünkü, Arda Güler’in serbest kalma bedeli 17.5 milyon Euro idi. Fakat, Real Madrid, oyuncuyu ve Fenerbahçe’yi kırmamak adına farklı bir yöntem tercih etti. Kulislerde dolaşan bilgilere göre Real Madrid Fenerbahçe’ye 20 milyon Euro ödeyecek. Bunun yanı sıra, oyuncunun sözleşmesinde birtakım bonuslar yer alacak. Söz konusu bonusların tutarının maksimum 10 milyon Euro olduğu dile getiriliyor. Son olarak, Real Madrid, Fenerbahçe’ye oyuncunun sonraki satışından yüzde 20 pay verecek.

Arda Güler’in Neden Böyle Bir Karar Aldığı Belli Oldu

Arda Güler ile hem Barcelona hem de Real Madrid ilgileniyordu. Barcelona, çok uzun süredir sportif direktörü Deco aracılığıyla oyuncuyu ikna etmeye çalışıyordu. Finansal sorunlardan dolayı oyuncuyu kadrosuna katmakta sıkıntı yaşayan Barcelona, Arda Güler’in serbest kalma bedeli olarak bilinen 17.5 milyon Euro’yu ödeyecekti. Ancak, genç oyuncuyu, gelişimi adına bir sezonluğuna Fenerbahçe’ye kiralayacaktı. Arda Güler, Barcelona’nın bu isteğine karşı çıktı. Türkiye’de oynamak istemediğini Barcelona’ya bildirdi.

Real Madrid’in oyuncu ile ilgili farklı bir planı vardı. Eflatun beyazlı kulüp, Arda Güler’i A takımda değerlendirmeyi düşünüyordu. Söz konusu projeden etkilenen Arda Güler, tercihi Real Madrid’den yana yaptı.