Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Büyük Heyecana Sahne Olacak

Türkiye; bilhassa son yıllarda çok sayıda önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. Yapmaya da devam edecek gibi duruyor. Örneğin, 10 Haziran 2023 tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda UEFA Şampiyonlar Ligi finali oynanacak. Tüm dünyanın gözü ve kulağı İstanbul’da olacak. Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı organizasyonlar bunlarla sınırlı değil! Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası da Türkiye’de düzenleniyor. Gelin, bu organizasyonun detaylarına bir göz atalım!

Birbirinden Başarılı Sporcular Türkiye’de Buluşacak

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası; Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonu çok sayıda sporcuyu bir araya getirecek. Sporcular; unvanlarını korumak veya çok daha iyisini yapabilmek adına mücadele edecekler. Türkiye; Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’na ilk defa ev sahipliği yapacak. Ataköy Atletizm Salonu’ndaki bu eşsiz organizasyona gösterilen ilgi bir hayli fazla! İnsanlar; 47 farklı ülkedeki 593 sporcunun neler yapacağını fazlasıyla merak ediyorlar.

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda ne yapacağı merak edilen isimlerden Norveçli atlet Karsten Warholm geliyor. 1996 doğumlu sporcu; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 45.94’lük derecesiyle 400 metre engelli kategorisinde dünya rekoru kırdı. Ayrıca, söz konusu kategoride iki defa Dünya, iki defa da Avrupa şampiyonu olarak kolay kolay rastlanamayacak türden bir başarıya imza attı.

Ne yapacağı merak edilen isimlerden birisi de Femke Bol! 2000 doğumlu sporcu; güncel tarih itibariyle, 400 metre engellide Avrupa rekorunu elinde bulunduruyor. Hollandalı atlet; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da kendi kategorisinde üçüncü olmuştu.

Uzun Atlamada Büyük Mücadeleler Yaşanacak

Büyük mücadeleye sahne olacak kategorilerden bir diğeri de uzun atlama! Bu kategoride de birbirinden değerli sporcular bulunuyor. Onlardan birisi de Miltiadis Tentoglou! 1998 doğumlu Yunan sporcu; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 8.41’lik atlayışıyla altın madalya kazanmıştı. Kadınlar kategorisinin dikkat çeken ismi ise Malaika Mihambo olacak. 1994 doğumlu sporcunun iki Dünya bir de Avrupa şampiyonluğu mevcut!

Olimpiyat Şampiyonu İsimlerin Yapacakları Fazlasıyla Merak Ediliyor

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın en dikkat çeken isimlerinden birisi İtalyan atlet Lamont Marcell Jacobs olmuştu. 1994 doğumlu sporcu; hem 100 metre erkeklerde hem de 4×100 metre bayrak yarışında altın madalya kazanarak ülkesini sevince boğmuştu. Jacobs; aradan geçen 1.5 yılda farklı organizasyonlarda da boy gösterdi. 2022 yılında Belgrad’da 6.41 ile Avrupa rekoru kırarak formundan bir şey kaybetmediğini göstermişti.

Norveç’in gururu olarak gösterilen isimlerden birisi de Jakob Ingebrigtsen! 2000 doğumlu sporcu; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda erkekler 1500 metre kategorisinde şampiyon olmayı başarmıştı. Genç sporcu; Türkiye’deki Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 ve 3000 metrede mücadele edecek.

Portekiz’e 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazandıran Pedro Picardo; Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda üç adım atlamada çok daha iyi bir derece elde etmek istiyor. 1993 doğumlu sporcu da bu turnuvaya en iyi şekilde hazırlanıyor.