Avrupa Şampiyonası’nın Irkçı Gecesi: PSG – Başakşehir Mücadelesi

Dün gece Türkiye saati ile 23.00’te başlayan PSG – Başakşehir Şampiyonlar Ligi karşılaşmasına 4. hakemin temsilcimiz Başakşehir’in yardımcı antrenörü Webo’ya karşı yaptığı ırkçı söylem damga vurdu. Maç ilk yarısı dahi tamamlanamadan ertelendi.

Avrupa Şampiyonası’nda Yüzyılın Skandalı

PSG – Başakşehir mücadelesinin 13. dakikasında karşılaşmanın 4. hakemi Sebastian Coltescu Webo’ya karşı önce kırmızı kart gösterdi. Kırmızı karttan sonra Webo’ya karşı ırkçı söyleminden sonra saha bir anda karıştı. Kameralara yansıyan görüntülerde Webo’nun 4. hakem Sebastian Coltescu’ya karşı “Neden bana negro diyorsun?” diye bağırdığı duyuldu.

Bu ırkçı söyleme karşı Demba Ba ise 4. hakemin yanına giderek futbol tarihine geçecek cümleleri kurdu: “Buradaki diğer kişilerden bahsederken ‘bu beyaz adam’ demiyorsun. Peki, neden bizden ‘bu siyah adam’ diye bahsediyorsun?” diyen Demba Ba’nın videosu bütün dünyada milyonlarca kez paylaşıldı.

Bu olaydan sonra Başakşehir’li futbolcular soyunma odasına giderken PSG’li Kimpembe, Neymar ve Mbappe de bu ırkçı söyleme karşı temsilcimizin yanında yer aldı. Hem Başakşehirli oyuncular hem de PSG takımı maça çıkmama kararı aldı. Maç, hakem kadrosunun tamamının değişme şartıyla 9 Aralık Çarşamba akşamına Türkiye saati ile 20.55’e ertelendi. Olaylı karşılaşma beIN Sports 1’den naklen yayımlanacak.

Dünya PSG – Başakşehir Mücadelesi ile Çalkalanıyor

Olaylı karşılaşmadan sonra Süper Lig’deki tüm takımlardan Başakşehir’e destek yağarken siyasiler de “No to racism” sloganlarını Twitter’da paylaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer Twitter’dan ırkçılığı kınayan paylaşımlar yaptı.

Maç bir anda Twitter dünya gündeminde birinci sıradan TT olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda UEFA yetkililerinin gereğini yapacağına inandığını söyledi.

Türkiye ırkçılığa karşı yekvücut olurken bu olay dünyada da spor gündeminde bomba etkisi yarattı. La Gazzetta dello Sport, İtalya’nın en çok okunan spor sitesi maçı “Irkçı Hakem” başlığı ile verirken, İspanya’da ise AS Gazetesi bu skandalı “Irkçılığı durdurun!” başlığı ile ülkesine duyurdu.

UEFA’dan Açıklama

Olaylı maçtan sonra açıklama yapan UEFA, 4. Hakem Sebastian Coltescu hakkında soruşturma başlattığını belirtirken maçın tüm hakem kadrosu değişerek 9 Aralık akşamı TSİ 20.55’te oynanacağını duyurdu.