DEV ŞAMPİYONLAR FİNALİN DETAYLARI BELLİ OLDU

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin finalistleri ve nerede ve ne zaman oynanacağı tam olarak belli. İstanbul’da gerçekleşecek olan dev final, iki İngiliz takımının mücadelesine ev sahipliği yapacak. Manchester City ve Chelsea, 29 Mayıs Cumartesi günü, saat 22.00’de, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya gelecek. Ayrıca dev final, beIN Sports’dan naklen yayınlanacak. Öte yandan Atatürk Olimpiyat Stadı’na yüzde 25 oranında seyirci alınması bekleniyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin büyük finali geldi çattı. Karşılaşmanın finalistleri, nerede oynanacağı ve saat kaçta başlayacağı tam anlamıyla belli oldu. Hatırlandığı üzere, UEFA’nın 2020 Haziran’ında yaptığı açıklamaya göre, İstanbul’da oynanması beklenen 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz’in Lizbon kentinde oynanmasına karar verilmişti. 2021 Şampiyonlar Ligi finalinin ise İstanbul’da yapılması kesinleşmişti. UEFA’nın organizasyonları 1’er sene kaydırması, İstanbul için olumlu bir gelişme oldu.

Çünkü Lizbon’daki 2020 Şampiyonlar Ligi finali, seyircisiz bir formatta gerçekleştirildi. 2021’deki finale kadar ise covid–19 salgınının şiddetinin hafiflemesi ve dolayısıyla finalin seyircili oynanması daha muhtemel olduğu için organizasyonların 1’er sene kaydırılmasının ülke ekonomisi ve tanıtımı açısından oldukça avantajlı olduğu öngörüldü. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan vekili Servet Yardımcı da bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmıştı.

Servet Yardımcı, bu finalin seyircisiz oynanmasına gönüllerinin razı olmadığını, seyirci olmadan maç olmadığını, UEFA’nın kararının müjdeli bir karar olduğunu, Lig finalinin İstanbul’da seyircisiz oynanmasını istemediklerini, UEFA’ya bunu ilettiklerini ve 2021 Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da olmasını başardıklarını dile getirdi.

FİNAL 29 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞECEK

Bunun dışında, 2021 Şampiyonlar Ligi dev finalinin yeri ve saati futbolseverlere duyuruldu. Manchester City ve Chelsea’nin karşı karşıya geleceği final maçı, 29 Mayıs Cumartesi günü saat 22.00’de, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak. Atatürk Olimpiyat Stadı böylece 2005 finalinin ardından 2. kez Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmış olacak. İki İngiliz kulübünün dev mücadelesi ise Türkiye’de yayın haklarına sahip olan beIN Sports’dan naklen seyirci ile buluşacak.

YÜZDE 25 KAPASİTE, 19 BİN TARAFTAR

Öte yandan bilindiği üzere, covid–19 sebebiyle uzun süredir maçlar seyircisiz gerçekleştiriliyor. Ancak TFF ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çabalarıyla, Şampiyonlar Ligi finaline sınırlı sayıda da olsa taraftarın alınması bekleniyor. Dev final için Atatürk Olimpiyat Stadı’na yüzde 25 oranında taraftar alınması düşünülmekte. Yüzde 25 kapasite kararının açıklanmasının ardından, İstanbul’daki final maçında yaklaşık 19 bin taraftarın tribünde yer alması bekleniyor.