F1 İSTANBUL AYAĞI İPTAL EDİLDİ

13 Haziran’da İstanbul Park’ta yapılacak olan F1 Türkiye GP, covid–19 önlemleri sebebiyle resmen iptal edildi. F1’in yaptığı açıklamaya göre, 11–13 Haziran arasında yapılması planlanan yarışlar yapılmayacak, Fransa Grand Prix’i 18–20 Haziran’a kaydırılacak ve Avusturya’da 25–27 Haziran tarihleri arasında bir yarış daha düzenlenecek. Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak ise söz konusu iptalin ardından yaptığı açıklamada bu organizasyonu 2021 yılı içinde tekrar Türkiye’ye getirmek için çabalayacaklarını dile getirdi.

F1 yönetimi, 13 Haziran Pazar günü gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye Grand Prix’in seyahat kısıtlamaları dolayısıyla iptal edildiğini duyurdu. F1’in resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, 11–13 Haziran haftasında yarış yapılmayacağı, Fransa Grand Prix’sinin 18–20 Haziran’da yapılacağı ve Avusturya’da 25-27 Haziran tarihlerinde bir yarışın daha düzenleneceği ifade edildi.

Öte yandan Formula 1TM Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali de konu hakkında açıklama yaptı. Domenicali, Türkiye’de yarışmayı dört gözle beklediklerini, ancak uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle Haziran ayında Intercity İstanbul Park’ta olamayacaklarını ve yarışın Türkiye’de gerçekleşmesi için büyük çaba gösteren Intercity İstanbul Park yönetimine ve Türkiye’deki tüm yetkililere teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Domenicali ayrıca Fransa’daki yarışı öne çektiklerini, Avusturya’da iki yarış olacağını, Fransa ve Avusturya’daki iş ortaklarının bu çözümü uygulama konusunda hızlı davrandıklarını ve ilerleyen süreçte 2021 yılı takvimine Türkiye’yi de dâhil etmek için İntercity İstanbul Park yönetimi ile çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak da söz konusu iptal sonrası konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ak, Intercity İstanbul Park olarak geçtiğimiz yılın en iyi yarışını organize etmelerinin Formula 1TM Yönetimi’nin 2021’deki yarışları Türkiye’ye getirme konusundaki motivasyonunu arttırdığını, bu süreç içerisinde Formula 1TM CEO’su Stefano Domenicali ile de büyük bir uyum içerisinde çalıştıklarını ve kendisiyle güzel bir arkadaşlık oluşturduklarını belirtti.

VURAL AK DOMENİCALİ’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak ayrıca yarışların Türkiye’de düzenlenmesi için yaptığı çalışmalar hususunda Stefano Domenicali’ye teşekkür ettiklerini ve İngiliz Hükümeti’nin almış olduğu seyahat kısıtlamaları neticesinde 11–13 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye yarışının teknik nedenlerle yapılamaz hale geldiğini dile getirdi.

YARIŞ 2021 YILI İÇİNDE TEKRAR İSTANBUL’DA DÜZENLENEBİLİR

Vural Ak açıklamasının devamında ise yarışın önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleşmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini, geçtiğimiz yıldan çok daha iyi bir yarış organize etmeye her zaman hazır olduklarını ve bu büyük organizasyonu hem 2021 sezonu içerisinde hem de önümüzdeki senelerde Türkiye’ye getirmek için çalışmalarına son sürat devam edeceklerini belirtti.