Fenerbahçe Beko Hazırlıklara Başladı

ING Basketbol Ligi’nde 2021 22 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe Beko şimdiden önümüzdeki sezonun hazırlıklarına başladı.

2021 22 basketbol sezonunda finalde Efes’i 3 1 ile geçerek 11. lig şampiyonluğuna uzanan Fenerbahçe Beko, EuroLeague’de istediğini ise bulamamıştı. Bu 2022 23 sezonunda işleri daha sıkı tutmayı amaçlayan sarı lacivertli ekip şimdiden hamlelerini yapmaya başladı.

Yeni Koç Dimitris Itoudis Oldu

Fenerbahçe Beko, resmi siteden yapılan açıklama ile Yunan koç ile 3 yıllığına anlaşıldığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, başantrenörlük görevi için kariyerinde iki EuroLeague şampiyonluğu bulunan tecrübeli çalıştırıcı Dimitris Itoudis ile üç yıllık anlaşmaya varmıştır.

Bu anlaşmanın Kulübümüze ve Dimitris Itoudis’e hayırlı olmasını diliyor, antrenörümüzün sarı lacivertli forma altında zaferlerle dolu sezonlar yaşamasını temenni ediyoruz.”

Fenerbahçe Beko Aleksandar Djordjevic

Açıklamada ayrıca başarılı hocanın kariyerinden de uzunca bahsedilmekte ve başarıları sıralanmakta. Fenerbahçe mevcut koçu Aleksandar Djordjevic ile yollarını birkaç gün önce ayırmıştı. Ligde Fenerbahçe Beko’yu şampiyon yapan koçun Avrupa’daki performansı camiada yeterli görülmemiş ve bu sebeple kendisiyle devam etmeme kararı alınmıştı. Bu karar Fenerbahçe taraftarlarınca saygı ile karşılanmış ve şampiyonluk sebebiyle koça övgü dolu sözlerle veda edilmişti. Koça vedanın hemen ardından Yunan Dimitris Itoudis ile anlaşılması, aksiyonun bu kadar hızlı alınması kararın daha önce verildiği izlenimini uyandırdı. Bu hızlı hamleler, Fenerbahçe Beko’nun 2022 23 basketbol sezonunda hedefinin Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra EuroLeague şampiyonluğu olduğunu da net şekilde ortaya koydu. Fenerbahçe Beko daha önce Obradovic önderliğinde 2016 17 sezonunda EuroLeague şampiyonu olmuştu ve bu bir Türk takımının ilk EuroLeague şampiyonluğuydu.

Markel Starks İle de Yollar Ayrıldı

Fenerbahçe Beko’nun yolları ayırdığı tek isim Aleksandar Djordjevic olmadı. Yugoslav koç ile beraber takımın kısa oyuncusu Markel Starks ile de yollar ayrıldı. Feenerbahçe Beko’nun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada oyuncuya katkıları için teşekkür edilip gelecek için başarılar dilendi. 2022 yılının Ocak ayında Fenerbahçe Beko’ya katılan 1.88’lik Amerikalı oyuncu ile zaten sezonun son bölümü için anlaşılmıştı. 1991 doğumlu oyuncu geldiği zamanda bazı taraftarlar onun Fenerbahçe Beko seviyesinde olmadığını söylüyorlardı. Atletizm ve savunma konusunda iyi olduğu düşünülen ve bu sebeple EuroLeague dönüşü lig maçlarında katkı vermesi için alınan 31 yaşındaki oyuncu savunma konusunda Fenerbahçe Beko’ya beklenen katkıyı sunamazken bazı maçlarda attığı kritik üçlüklerle camiasının takdirini kazansa da zaten sezonun son bölümü için alınan oyuncu ile devam edilmeyeceği biliniyordu.

Fenerbahçe Beko 2

Bu arada Markel Starks, Fenerbahçe Beko’dan ayrıldığının açıklanmasının hemen ardından Darüşşafaka ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Fenebahçe Beko formasıyla EuroLeague tecrübesi de yaşayan oyuncu EuroLeague’de bu sezon Fenerbahçe ile çıktığı dört maçta ortalama 9 dakika süre aldı ve 0.8 sayı ile oynadı. Ülkemizde daha önce de Yalova Belediyespor formasını terleten guard’ı şimdi de Daçka forması ile izleyeceğiz.