Fenerbahçe Beko Seriyi 2’ledi

Türkiye’nin en çok takip edilen spor organizasyonlarından birisi olan ING Basketbol Süper Ligi’nde dananın kuyruğu kopmak üzere! Sezon finalinde tahmin edildiği gibi Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko karşı karşıya geldi.

Sarı lacivertli takım; bilhassa son yıllarda Anadolu Efes’e üstünlük kuramıyordu. Bu şanssızlığını ortadan kaldırmak adına 2021 – 2022 final serisini bir fırsat olarak görüyordu. Anadolu Efes; tıpkı geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezon da THY Euroleague’de şampiyon oldu. Son derece zorlu bir yarı final serisinin ardından kendisini yeniden lig finalinde buldu. Anadolu Efes; sezonu şampiyonluk ile tamamlayarak başarılarına bir yenisini eklemekten başka bir şey düşünmüyor.

Serinin İlk Maçını Fenerbahçe Kazanmıştı

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko final serisini kimin kazanacağını kestirmek oldukça güçtü. Her iki takımın da avantaj ve dezavantajları vardı. Anadolu Efes; güçlü kadrosu ve tecrübesi ile bir adım öne çıkarken bu sezon çok yorulması ve kadro darlığı gibi etkenler ile de dezavantajlı olduğunu gösteriyordu. Fenerbahçe Beko; rakibine kıyasla daha dinçti. Ancak, daha önce de ifade ettiğimiz gibi son yıllarda Anadolu Efes ile oynadığı tüm final maçlarını kaybetmesi ciddi bir dezavantaj olarak göze çarpıyordu.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanan ilk maçta üstün olan taraf Fenerbahçe Beko oldu. Sarı lacivertli takım; yalnızca maçın ilk periyodunu geride kapattı. Diğer üç periyotta rakibine bariz bir üstünlük kurdu. Hücumda ve savunmada kusursuz bir görüntü çizerek zor geçecek denilen maçı 85-76 kazanmasını bildi.

İkinci Maç Fenerbahçe İçin Çok Daha Kolay Oldu

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanan ikinci maçta saha ve seyirci avantajı bir kez daha Fenerbahçe Beko’ya aitti. Sarı lacivertli takım bu maça ilk maça kıyasla daha iyi hazırlanmıştı. Anadolu Efes’in ilk maçın rövanşını almak adına bastıracağı düşünülüyordu.

Fenerbahçe Beko; De Colo ve Booker’ın sayıları ile maça iyi başladı. Anadolu Efes ise yıldız oyuncusu Micic sayesinde maça tutundu. Lacivert beyazlı takım; ilk periyodu 20-18 önde tamamladı. İkinci periyotta her şey tersine döndü. Marko Guduric’in önderliğinde rakibine sayı atma şansı vermeyen ve neredeyse her hücumundan sayı ile dönen Fenerbahçe; farkı iyice açmaya başladı. Sarı lacivertli takım; soyunma odasına 54-32 önde girerek taraflı tarafsız herkesi şaşırttı.

Üçüncü periyotta değişen hiçbir şey yoktu. Fenerbahçe Beko; savunmada ve hücumda elinden gelenin en iyisini yapıyordu. Anadolu Efes; rakibinin oyunu karşısında çaresizdi. Sarı lacivertli takım farkı açmaya devam etti. Karşılaşmanın son periyoduna 74-49 üstünlükle gitti.

Dördüncü periyotta rakibine göz açtırmayan Fenerbahçe Beko; zor geçecek denilen maçı 93-78 kazanarak seride durumu 2-0’a getirdi. Maçın en skorer ismi kaydettiği 19 sayı ile Anadolu Efes oyuncusu Bryant oldu.