Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’si Tamamlandı

Tüm dünyanın heyecanla beklediği Formula 1 Türkiye Grand Prix’si sona erdi. Bu organizasyonu farklı kılan birçok detay bulunuyor. Her şeyden önce, 10 yıl aranın ardından ilk defa seyircili olarak düzenlendiğini söyleyebiliriz. Türkiye Grand Prix’si geçtiğimiz yıl Covid-19 sebebiyle seyircisiz olarak düzenlenmişti.

Bu yıl ise yine Covid-19 önlemleri kapsamında yarı kapasiteyle seyirci alındı. Bir başka deyişle, 240 bin kapasiteye sahip olan Intercity İstanbul Park için 100 bin bilet satışa çıkarıldı. Formula 1 hayranları; bu biletlere büyük ilgi gösterdiler. Hatta, biletlerin günler öncesinden tükendiğini söylemek mümkün!

Dört Dörtlük Organizasyon Kalitesi Dikkat Çekiciydi

Formula 1 pilotları; kendilerine gösterilen ilgiyi karşılıksız bırakmadılar. Kendileri için tahsis edilen üstü açık otobüsle attıkları tur sayesinde tüm seyircileri selamlamış oldular. Türkiye Grand Prix’sine yoğun bir ilgi vardı. 70’i yabancı olmak üzere 100’ü aşkın basın mensubu bu değerli organizasyonu yerinde takip etti.

Formula 1 yarışı öncesinde Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi olarak bilinen Türk Yıldızları’nın gösteri yapması planlanıyordu. Fakat, İstanbul’daki hava şartlarının uygun olmamasından mütevellit bu gösteri iptal edildi. Yarış öncesinde şarkıcı Göksel İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Tüm dünyanın büyük bir merakla takip ettiği organizasyonu izleyenler arasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da bulunuyordu.

Zafer Valtteri Bottas’ın Oldu

Mercedes; bir yarıştan daha galip ayrıldı. Türkiye Grand Prix’si için beklenti Lewis Hamilton’ın kazanacağı yönündeydi. Fakat, Hamilton; sıralama turlarını önde bitirmesine rağmen almış olduğu cezadan dolayı yarışa hak ettiği yerde başlayamadı. Hamilton’ın yerine takım arkadaşı Bottas sahne aldı. 1989 doğumlu Finlandiyalı pilot; yarışa pole pozisyonunda başladı.

Bottas; son derece rahat bir yarış çıkardı. 49 tur boyunca liderlik koltuğunu kimseye devretmedi. Bu dev yarışı bir saat 31 dakika 4.103 saniyede tamamlayarak zafere ulaştı. Bottas; kariyerinde 10. defa Grand Prix zaferine ulaştı. Bunun yanı sıra, farklı bir rekora daha imza attı. Türkiye Grand Prix’sinin en hızlı tur atan ismi olmayı başardı.

Max Verstappen İkinciliği Kimseye Bırakmadı

Lewis Hamilton ile çekişmesi beklenen Red Bull pilotu Max Verstappen; sıralama turlarında elde etmiş olduğu ikincilik derecesini normal yarışta da korudu. Bir diğer Red Bull pilotu Sergio Perez de 6. cepten start almasına rağmen üçüncülüğü elde ederek takımına güzel bir zafer yaşattı.

Max Verstappen; ikinci olsa da yarış sırasında Bottas’ı hiç zorlayamamasından dolayı hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Lewis Hamilton Elinden Geleni Yaptı

Tüm dünyanın gözü onun üzerindeydi. Sıralama turlarını ilk sırada tamamlayan Hamilton; içten yanmalı motorunu değiştirmesinden dolayı ceza aldı. Bu yüzden, yarışa ancak 11. sıradan başlayabildi. Fakat, yarış sırasında harika bir performans gösterdi. Bu sayede, dezavantajlı başladığı yarışı beşinci bitirdi.