Formula 1’de Yılın En İyi Yarışı Seçildi

Formula 1’den yapılan resmi açıklama neticesinde, sezonun en iyi yarışını belirlemek için yapılan küresel oylamada lider Türkiye Grand Prix’i oldu.

Formula 1 tutkunlarının kullandıkları oylarınların %33’ünü alan Intercity Formula 1 Pisti’nde gerçekleştirilen Türkiye Grand Prix’i yılın en iyi yarışı seçildi.

Lewis Hamilton’un 7’inci Şampiyonluğunu Kazandığı 2020 Sezonunun En İyi Yarışı Türkiye Grand Prix’i Oldu

Lewis Hamilton’un zaferle tamamladığı ve yedinci şampiyonluğunu ilan ettiği Türkiye Grand Prix’i Formula 1 severler tarafından tüm dünya genelinde yapılan oylama sonucunda, oyların yüzde 33’ünü alarak yılın en iyi yarışı seçildi.

Türkiye Grand Prix’ini ise sırasıyla İtalya Grand Prix (%25), Sakhir Grand Prix (%18), Avusturya Grand Prix (%5) ve Toskana Grand Prix (4) takip etti.

9 yıllık aranın ardından ülkemize dönen Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’i Intercity İstanbul Park pistinde gerçekleştirildi.

Yeni atılan asfaltın kayganlığı sebebiyle ve üzerine gelen yağmur ile pistin zorlu en üst seviye çıkarken, pilotlar kariyerlerinin en zor mücadelelerinden birine tanık oldular. Yarışı kazanan İngiliz pilot Lewis Hamilton 7’inci kez Formula 1 şampiyonluğunu ilan etti.

Intercity İstanbul Park pisti 8’inci virajı ile tanınırken, 5 bin 388 metre uzunluğa sahiptir. Yarış öncesi yenilenen Intercity İstanbul Park pistinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Binlerce yıldır medeniyetlere, imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’umuz Formula 1’e ev sahibi olmayı fazlasıyla hak etmektedir.” sözlerini dile getirdi.

2020 Sezonu Şampiyonu Lewis Hamilton Türkiye Grand Prix’i İçin “Benim İçin Öne Çıkan Performans O Yarıştı.”

2020 Sezonu Formula 1 Şampiyonu Lewis Hamilton yaptığı basın açıklamasında şampiyonluğunu ilan ettiği Türkiye Grand Prix’ine değinmeden geçemedi. Lewis Hamilton açıklamalarında “Takımın başarıları açısından inanılmaz bir sene oldu ama pandemide gerçekleşen onca şey sebebiyle duygusal olarak inişli çıkışlıydı, bir yandan da Formula 1 bizi yarışmaya ve işimizi yapmaya geri döndürdüğü ve hepimiz sevdiğimiz şeyi yapabildiğimiz için çok mutluyum.

Doğrusu tüm yarışları hatırlamıyorum. Hangileri olduğunu hatırlamak için tüm kupalara bakmam gerek. Benim aklıma ilk gelen Türkiye çünkü çok uzun bir süre önce değildi ve bence sürücüler olarak karşılaştığımız koşullarda ve o sırada şampiyonluğu da kazanabileceğim için üstümdeki baskıyla bence benim için öne çıkan performans o yarıştı.” ifadelerine yer verdi.