Galatasaray Galibiyete Hasret

Lige verilen 15 günlük arada da gündemi bir türlü durulmayan ve hatta daha fazla kaotik bir ortama sürüklenen Galatasaray, yeni transferleriyle birlikte ilk maçına çıktı. 24’üncü haftanın en çok dikkat çeken maçlarından birisinde ligin en formda ekiplerinden Alanyaspor’a konuk olan Sarı Kırmızılı takım, sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı.

Kaleci Faktörü

Bu sezon en derin hayal kırıklıklarından birini yaşayan Galatasaray, ara transfer döneminde de gündemini bir türlü sakinleştirememişti. Uzun süredir transfer gündeminde olan Gedson Fernandes’in Beşiktaş tarafından satın alınıp Rizespor’a kiralanması, yönetimdeki istifalar ve Tuzlaspor mağlubiyeti takımın daha da gergin bir ortama girmesine neden olmuştu.

Bu süreçte Erick Pulgar, Inaki Pena, Bafetimbi Gomis ve Semih Kaya ile anlaşma sağlayan Galatasaray, yeni transferlerinden bir kısmıyla sahaya çıktığı maçta Alanyaspor’a konuk oldu. Takımın Süper Lig’in en formda ekiplerinden birisine karşı oynaması nedeniyle nasıl bir oyun sergileyeceği merak ediliyordu.

Yeni teknik direktörü Domenec Torrent yönetiminde nasıl bir oyun sergileneceğine dair Trabzonspor maçında sinyalleri veren Galatasaray, bu maçta da Alanyaspor gibi geriden oyun kuran bir takıma karşı benzer bir taktikle sahadaydı.

Pena’dan başlayan ve özellikle Marcao üzerinden kurulan oyun setleriyle birlikte etkili olmak isteyen Galatasaray, maçın bazı dönemlerinde bunu başardı. En uçta Ryan Babel’in sahte 9 gibi bir rol üstlendiği formasyonda özellikle Cicaldau’nun da hücuma sık sık katıldığı görüldü.

Bununla birlikte çok daha oturmuş ve çok daha sakin gündeme bir sahip olan rakip karşısında Galatasaray’ın çok iyi bir performans sergilediğini söylemek de mümkün değil. Sarı Kırmızılılar bu oyunla birlikte daha fazla güven verdiyse de takımın işi çok zor. Zira Alanyaspor sahada 10 kişiyken bile Galatasaray kalesinde birçok tehlikeli fırsat bulmayı başardı.

Bu pozisyonlarda ise Galatasaray’ın tartışmalı yeni kalecisi Inaki Pena’nın kalitesi görüldü. Birçok net fırsatın gole dönüşmesine izin vermeyen İspanyol kalecisi, Galatasaray adına maçın en çok öne çıkan isimlerden birisi olmayı başardı.

Sarı Kırmızılı ekip bu beraberlikle birlikte puanını 28’e yükseltti ve maç fazlasıyla birlikte 13’üncü sıraya kadar tırmandı. Ancak Galatasaray’ın önünde yine çok zor maçlar olacak ve takımın bu dönemden en iyi sonuçlarla çıkması gerekecek.

Taylan-Berkan

Süper Lig’in 23’üncü haftasında oynanan Trabzonspor maçının en çok tartışılan ve eleştirilen ismi Taylan Antalyalı Alanyaspor maçında da sahadaydı.

Sezon başından beri tartışılmaya devam eden bir ikili haline gelen Taylan-Berkan ikilisiyle birlikte takımın oyun kurma problemi bu maçta da devam etti. Yapılan basit hatalar ve göze batan kötü performanslar nedeniyle artık oyun bu iki oyuncuyu atlayarak yapılmak isteniyor demek yanlış olmaz.

Ancak en geriden oyun kurmak isteyen bir takımın orta sahadan istediği katkıyı alamaması, oyun kurulumunun da tamamen çökmesine neden olabiliyor. 10 kişi oynayan Alanyaspor da bu sebeple rahat rahat orta sahayı geçebildi.