Galatasaray-Kasımpaşa U16 Maçında Skandal

Türk futbolu 8 Mart 2022 tarihinde Merkez Hakem Kurulu tarafından alınan kararla birlikte sarsılırken, Galatasaray ile Kasımpaşa’nın U16 takımlarının arasında oynanacak maçta yaşanan olay bu kararların nasıl ve kimler tarafından alındığını bir kez daha sorgulatacak. Elit U16 Ligi müsabakasına hakem ataması yapılmayınca maç 1 saat daha geç başlamak zorunda kaldı ve TFF tarafından apar topar bir hakem üçlüsü maça gönderildi.

Karar Mekanizması

Türk futbolunun temel problemlerinden biri olan hakemlerle alakalı olarak son günlerde yaşananlar futbolumuzun gündemine bomba gibi düşmüş durumda.

Merkez Hakem Kurulu’nun 8 Mart 2022 tarihinde aldığı kararla aralarında Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Ali Palabıyık gibi elit seviyedeki hakemlerin de yer aldığı 13 hakemin artık maç yönetemeyeceğini açıklamış olması futbolu resmen sarstı.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden bir anda hem de sezonun bitmesine sadece 10 maç kala alınan bu karar nedeniyle MHK’ya olan tepkiler bir hayli artarken, 9 Mart 2022 tarihinde yaşanan skandal olay bu kararları kimin hangi akılla aldığını bir kez daha sorgulatacak.

İstanbul’un iki önemli temsilcisi Galatasaray ile Kasımpaşa’nın U16 Elit Ligi’nde yer alan U16 takımları normal şartlarda 9 Mart 2022 günü saat 12’de karşı karşıya geleceklerdi. Ancak bu maça hakem atamak yerine var olan hakemleri düzenlemekle uğraşan MHK ve TFF, iki takımın müsabakasına hakem atamayı unuttu.

Florya Metin Oktay Tesisleri’nde oynanacak maç bu nedenle bir süre oynanamadı. Durumun Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilmesi sonrasında TFF tarafından apar topar bir hakem üçlüsü maça atanırken, bir skandal daha futbolumuza girmiş oldu.

Gerekçesiz Karar

TFF ve MHK’nın aldığı kararlar ve U16 Ligi maçında yaşanan bu olayın akılla veya mantıkla açıklanabilecek pek de bir tarafı yok.

Yönetimi ne kadar tartışmalı olursa olsun değil Türkiye’nin, tüm Dünya’nın en prestijli hakemlerinden biri olan ve 21’inci yüzyılın en iyi 2’inci hakemi olarak gösterilen Cüneyt Çakır, artık Türkiye’de maç yönetemeyecek.

Geçtiğimiz sezonun sonunda yaş haddi nedeniyle hakemliği bırakması gerekmesine rağmen özel bir kararla bir sezon daha hakemlik yapması sağlanan Fırat Aydınus, uzun bir süre maç alamadıktan sonra artık hiç maç alamayacağını öğrenmiş durumda.

Listede yer alan hakemler kelimenin tam anlamıyla ehveni şer olarak nitelendirilirken, birçoğu tartışmalı hakemler maç yönetecekler. İşin daha da kötüsü ve garip olanı ise MHK’nın bu kararı alırken herhangi bir gerekçe bildirme lütfunda bulunmamış olması.

Ancak Avrupa basının da gündemine oturan bu karar, Türkiye Liglerinde şaibe iddialarının artmasına, hakemlerin daha da fazla töhmet altında kalmasına ve Cüneyt Çakır’ın 6 büyük turnuvayı üst üste yöneten ilk Avrupalı hakem olmasına engel olacak gibi görünüyor.

Boyunu bu kadar aşan kararları almayı beceren Merkez Hakem Kurulu’nun U16 Ligi’nde oynanacak maça hakem atamayı beceremiyor olması da futbolumuzun durumunu özetliyor.