Galatasaray NEF Son Maça Taşıdı

Bu sezon THY Euroleague’i bir kez daha müzesine götürmüş olmanın haklı gururunu yaşayan Anadolu Efes ile Andreas Pistiolis yönetiminde şahane bir çıkış yakalayan Galatasaray NEF arasındaki seri nefes kesmeye devam ediyor. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin Play-Off Yarı Finalinde karşı karşıya gelen iki rakibin serisinde durum 2-1 Anadolu Efes lehineydi. Ancak 2 Haziran tarihinde oynanan müsabakada Galatasaray NEF bir kez daha şahane bir iş çıkardı ve seriye eşitliği getirdi. İki İstanbul temsilcisinden hangisinin Finale çıkacağını belirleyecek 5’inci ve son maç gerçekten nefes kesecek.

Ne Seri Ama

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes, Andreas Pistolis yönetiminde taş üstünde taş bırakmayan Galatasaray NEF ile eşleşmişti.

Koç Ergin Ataman’ın da eski takımı olan Galatasaray NEF, sezonun son döneminde yakaladığı çıkışla birlikte dikkatleri üstüne çekmeyi başarırken bu serinin favorisi kuşkusuz son Avrupa Şampiyonu da olan Anadolu Efes’ti.

Ancak Sarı Kırmızılı ekip serinin 4’üncü maçında 2’inci kez her şeyin o kadar kolay olmadığını gösterdi ve Finale çıkacak ekibi belirleyecek maçın 5’inci maç olmasını sağladı. Kerry Blackshear ve Dee Bost’un öne çıktığı karşılaşmada Galatasaray NEF, taraftar desteğini de arkasına alarak sahadan 86-81 galip ayrıldı.

Galatasaray NEF’te Dee Bost 20 sayı, 3 ribaund, 7 asist; Kerry Blackshear 18 sayı, 5 ribaund, 2 asist; Maurica Ndour 12 sayı, 4 ribaund, 2 asist; Sadık Kabaca 11 sayı, 5 ribaund, 2 asistle oynadı.

Anadolu Efes’te ise Shane Larkin 17 sayı, 4 ribaund, 5 asist; Vasilije Micic 23 sayı, 6 ribaund, 3 asist; Elijah Bryant 13 sayı, 8 ribaund, 4 asist; Chris Singleton 12 sayı, 3 ribaundla oynadı.

Serinin 5’inci ve son maçı Anadolu Efes’in ev sahipliğinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak. Bu maçtan galip ayrılan taraf Final aşamasına yükselen ilk finalist olan Fenerbahçe Beko ile şampiyonluk yarışı vermeye hak kazanacak.

Taraftarlara Müteşekkir

Öte yandan Galatasaray NEF ile Anadolu Efes arasında oynanan müsabakada Galatasaray NEF taraftarının sahaya direkt olarak etki ettiğini dile getirmekte fayda var. Takımı oyunda tutan, rakip takım üstünde inanılmaz bir baskı kuran Sarı Kırmızılı taraftarların katkısı gerçekten çok büyüktü.

Nitekim Galatasaray NEF Koçu Andreas Pistiolis de taraftarlara müteşekkir olduklarını belirtti. Oluşturulan bu atmosferin inanılmaz olduğunu dile getiren başarılı koç, taraftarlara minnettar olduklarını ve onlar olmasa ne yapacaklarını bilmediğini ifade etti.

Maça iyi bir şekilde başlamadıklarını ancak sonrasında kontrolü sağladıklarını belirten Yunan Koç, seriyi 5’inci maça bırakmış olmanın mutluluk verici olduğunu dile getirdi. Serinin finalini yapacak müsabakanın çok sert geçeceğini hatırlatan Galatasaray NEF Koçu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve daima karakter koyacaklarını belirtti.