Galatasaray Semih Kaya İle Anlaştı

Oldukça zor günlerden geçen ve her gün bir başka gelişmeyle yıpranır hale gelen Galatasaray, ara transfer döneminde eski oyuncularını kadroya eklemeye devam ediyor. Gol hattına eski oyuncusu Bafetimbi Gomis’i ekleyen Sarı Kırmızılı ekip, savunmaya da altyapısından yetişen ve uzun bir süredir başka takımlarda oynayan Semih Kaya’yı ekliyor.

Üçüncü Semih Kaya Transferi

Teknik Direktörü ve efsanesi Fatih Terim ile yolları ayırdıktan sonra Burak Elmas’ın başkanlığını çok sert bir tondan eleştirmeye ve sorgulamaya başlayan Galatasaray, ara transfer döneminde eksiklerini tanıdığı isimlerle kapatmaya devam ediyor.

Gol yollarında yaşanan bitiricilik sorununun üstesinden gelebilmek için Al-Hilal’den ayrılan eski oyuncusu Bafetimbi Gomis’i transfer eden Sarı Kırmızılı ekibin, Yeni Malatyaspor ile sözleşmesini fesheden Semih Kaya ile anlaştığı ifade ediliyor.

Altay altyapısından Galatasaray altyapısına transfer edilen ve 2006/2007 sezonunda girdiği Galatasaray kapısından 2017/2018’de çıkan Semih Kaya, yuvasına geri dönüyor.

2013/2014 sezonunda kariyerinin en parlak dönemlerini yaşayan ve o dönem birçok Avrupa kulübünden dahi transfer teklifi alan Semih Kaya, sakatlıklar nedeniyle düşüşe geçen kariyerinde 3’üncü kez Galatasaray’a geliyor.

Genç bir oyuncu olarak sırtına geçirdiği parçalı formayı, 2017/2018 sezonunda transfer olduğu Slavia Prag’dan 1 buçuk sezon sonra kiralık olarak transfer edilerek bir daha giyen Semih Kaya, 2021/2022 sezonunun ara transfer döneminde yine Galatasaray forması giyecek.

Galatasaray ne zaman istese göreve hazır olan Semih Kaya’nın transferi de Başkan Burak Elmas ile alakalı olarak eleştirilerin artmasına neden olduysa da Luyindama’nın gidişiyle eksik kalan savunma hattı, yerli bir oyuncuyla doldurulmuş olacak.

Kariyeri boyunca 209 kez Galatasaray forması giyen Semih Kaya, bu maçlarda 5 gol ve 5 asist katkısı sağladı. Galatasaray forması altında 5’i Süper Lig, 4 Türkiye Kupası ve 4 Süper Kupa olmak üzere 13 kez kupa kaldıran Semih Kaya, bir kez de Çek Kupası Şampiyonluğu yaşadı.

Hayaller ve Gerçekler

Semih Kaya’nın isim olarak Galatasaray’da eskiyen suratı, taraftarlar açısından transferin eleştirilmesi adına önemli bir sebep olacaktır. Ancak Galatasaray’ın ligin 24’üncü haftası öncesinde küme düşme hattının sadece 3 puan üstünde olduğunu hatırlamakta fayda var.

Futbolun içinden gelen herkesin ifade ettiği gibi şampiyonluk zordur ancak kümede kalmak daha zordur. Kümede kalmak adına yaşanan stresi Galatasaray kadrosu içerisindeki hiçbir oyuncu hissetmiş değil. Bu durum da Galatasaraylı oyuncuların maç içerisinde bulundukları durumu unutmalarına neden olabiliyor.

Bununla birlikte Semih Kaya Yeni Malatyaspor’da geçirdiği 2 buçuk sezon boyunca hep bu ihtimalleri yaşadı. Böyle bir psikolojiyi idare etmeyi öğrenmiş olması beklenen ve Galatasaray’ın içinden gelen tecrübeli bir oyuncu olarak takıma katkıları olacaktır.

Ancak Galatasaray’daki 6 aylık başkanlık sürecinde çok daha normal algılanabilecek işleri eline yüzüne bulaştırarak kötü gösteren Burak Elmas’ın eleştirilmesi de haksız sayılmaz. Luis Campos’u danışmanlık adı altında sportif direktörlüğe getiren, Fatih Terim ile proje yapılacağını ifade eden Elmas ve yönetimi, ara transferde biri 30 diğeri 37 yaşındaki oyuncuları kurtarıcı olarak transfer ediyor.