Hentbol Tutkunu Gençler Hazırlıklarına Devam Ediyorlar

Türkiye’de spor denildiği zaman akla futbol, basketbol, voleybol gelir. Diğer sporların önemli olmadığı düşünülür. Ancak, hentbol da en az bir önceki cümledeki sporlar kadar popüler ve eğlenceli bir spordur. Gençlerin hentbol ile tanışmaları şarttır.

2022 yılının Haziran ayında olduğumuz şu günlerde spor faaliyetlerinin sayısının her geçen gün arttığını ifade etmeliyiz. Hentbol için de farklı organizasyonlar düzenleniyor.

Hentbol 1

Hentbolcu Kız Çocukları İstanbul’da Kampa Girdiler

Türk Kızılay Derneği ve Türkiye Hentbol Federasyonu ortaklaşa bir karar alarak son derece güzel bir organizasyona imza attılar. Buna göre, hentbolcu kız çocukları için İstanbul Heybeliada’da kamp düzenlenmesine karar verildi. Söz konusu kamp; 11 Haziran 2022 tarihinde başladı. Yedi gün devam ettikten sonra 18 Haziran 2022 tarihinde sona erecek.

Heybeliada Kızılay Gençlik Kampı’ndaki bu etkinliğe ilginin bir hayli fazla olduğunu ifade etmeliyiz. Ancak, her isteyenin bu organizasyona katılması mümkün değildir. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında dünyaya gelen kız çocuklarının söz konusu kampa katılmaları mümkündür. Belirtilen yıllar dışında doğan gençlerin katılmasına izin verilmez.

Kampta hentbol ile ilgilenen 80 genç kızın bulunduğu dile getiriliyor. Bir hafta boyunca hentbol antrenmanlarına katılacak olan kızlar aynı zamanda çeşitli etkinlikler ile de güzel zaman geçirmeye çalışacaklar. Hatta, kampta aşağıdaki aktivitelerin olduğunu dile getirmeliyiz.

  • Drama
  • Halk oyunları
  • Okçuluk
  • Görsel sanatlar
  • Müzik istasyonu
  • Dev salıncak
  • Macera küpü
  • Yüzme
  • Paintball

Genç kızlar; yukarıdaki aktivitelerin yanı sıra geçmiş yıllarda hentbol milli takımında oynamış veya hali hazırda milli takımda oynayan sporcular ile de tanışma şansına erişecekler. Onlarla yapacakları söyleşiler sayesinde bu sporu daha yakından tanıyacaklar. Buna ek olarak, kamptaki etkinlikler de bir hayli önemli! 15 ila 17 yaş aralığındaki kızlara Kızılay, Kızılaycılık ve Afet Bilinci, Akran Eğitimi ve İlk Yardım Eğitimi gibi konularda bilgiler verilecek. Bu sayede, iyi bir sporcu olmak adına gerekli olan her şeye erişmiş olacaklar. Kendilerini en iyi şekilde geliştirme şansına erişecek genç kızlar kamptan mutlu bir şekilde ayrılacaklar.

Hentbol 2

Hentbol Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Hentbol; daha önce de ifade ettiğimiz gibi popülerliğini her geçen gün arttıran bir spordur. İnsanlar; hentbol sayesinde çok daha güzel zaman geçireceklerini düşünürler. Hem oynanması hem de izlenmesi son derece zevkli olan bir spordur.

Her şeyden önce, hentbol müsabakalarının iki devreden oluştuğunu ifade etmeliyiz. Her bir devre erkeklerde 30, kadınlarda ise 20 dakikadır. Ayrıca, devreler arasında 10 dakika mola verilir. Toplamda rakibinin önüne geçmeyi başaran takım maçı kazanır.

Oyuncuların top ile beraber en çok üç adım atabilmeleri söz konusudur. Üç adım attıktan sonra topu elinden çıkarmayan veya hareket etmeye devam eden oyuncu hakem tarafından cezalandırılır. Ayrıca, karşı takım topu kullanma hakkını elde eder.