Hollanda Çin’i Devirerek Büyük Sükse Yaptı

Kadınlar voleybolda birbirinden heyecanlı ve önemli maçlar oynanıyor. O maçlardan birisi de Hollanda ile Çin arasında oynandı. 22 Eylül 2023 gününün programında yer alan maçın detaylarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Beş Setlik Maçın Kazananı Hollanda Oldu

Çin, 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nda şampiyon olarak önemli bir başarıya imza attı. O dönem takımın yıldızı Zhu Ting idi. 1994 doğumlu smaçör, Rio Olimpiyatları’nın ardından üç sezon boyunca Vakıfbank’ta forma giydi. Ardından, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı bahane göstererek Türkiye’den ayrılarak ülkesine döndü. Ancak, 2020 Tokyo Olimpiyatları, Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelendi. Çin, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda iyi bir performans ortaya koyamadı. Hatta, turnuvanın en büyük hayal kırıklığı oldu. Zhu Ting, geçirmiş olduğu sakatlık yüzünden bu turnuvada beklentileri karşılayamadı.

2023 yılında olduğumuz şu günlerde Çin’in eskiye kıyasla daha farklı bir kadrosunun olduğunu söyleyebiliriz. Çin’in son on yılda yetiştirmiş olduğu en büyük yıldız olarak lanse edilen Zhu Ting, sakatlığını bahane göstererek bu yaz milli takımda yer almadı. Bu durum, Çin’in kadro kalitesini olumsuz anlamda etkiledi. Bunun yanı sıra, takımın eskiye kıyasla daha kötü durumda olduğunu da eklemeliyiz. Hollanda için de güzel şeyler söylemek zor! Onlar da iyi durumda değiller! Bilhassa Lonneke Sloetjes’in voleybol bırakmasının ardından pasör çaprazı konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

Voleybol severler, Hollanda – Çin maçının çekişmeli geçeceğini düşünüyorlardı. Böyle düşünenler yanılmadılar. Her iki takım da kazanmak adına bir hayli hırslı ve istekliydi. İlk seti kazanan taraf 25-18’lik skorla Çin oldu. İkinci seti de 26-24 kazanan Çin, setlerde durumu 2-0’a getirdi. Voleybol severler, Çin’in üçüncü seti de kazanacağını ve maçtan 3-0 galip ayrılacağını düşünüyorlardı. Ancak, öyle olmadı.

Hollanda, benzerine pek rastlayamayacağımız türden bir geri dönüş gerçekleştirdi. Üçüncü setin galibi 25-19’luk skorla Hollanda oldu. Dördüncü sette büyük bir çekişme vardı. Hollanda, bu seti 26-24 kazanarak setlerde durumu 2-2’ye getirdi. Beşinci sette neler yaşanacağını herkes çok merak ediyordu. Bu set de oldukça heyecanlı geçti. Hollanda, setten 15-13’lük skorla galip ayrıldı. Portakallar, maçtan 3-2 galip ayrılmayı başardılar. Söz konusu Hollanda galibiyeti, voleybol severler için büyük bir sürpriz oldu.

Maçın En Skorer İsmi Indy Baijens Oldu

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Hollanda eskiye kıyasla çok daha mütevazi bir kadroya sahip! Bu kadronun parlayan yıldızlarından birisi de Indy Baijens! 22 yaşındaki oyuncu, Çin karşısında 22 sayı almayı başardı. Kendisine atılan 27 pasın 19’unu sayıya çevirdi. Bir blok, iki de servis sayısı aldı. Oyuna sonradan giren Jolien Knollema maçı 18 sayı ile bitirdi. Takımına 14 hücum, iki blok ve iki de servis sayısı ile katkıda bulundu. Çin’in en skorer ismi aldığı 18 sayı ile Xinyue Yuan oldu.