İstanbul Başakşehir 2021 – 2022 Sezonunu Avrupa Potasında Tamamladı

Spor Toto Süper Ligde İstanbul Başakşehir sezonu daha önce Fenerbahçe’de teknik direktörlük yaptığı dönemde şampiyonluk yaşayan tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman yönetiminde açmıştı. Tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman döneminde turuncu lacivertli ekip sezona oldukça kötü bir başlangıç yaptı ve son sıraya kadar geriledi. İstanbul Başakşehir 2021 – 2022 Ahmet Çalık sezonunun ilk 4 haftasında puan yüzü görmedi ve 4 maçta 4 mağlubiyet aldı.

Turuncu lacivertli ekip Aykut Kocaman döneminde sahaya çıktığı 8 maçta yalnızca 2 kez galip gelirken 6 kez de mağlubiyet yaşadı. Bu süreçte İstanbul Başakşehir 8 maçta 8 kez fileleri havalandırmayı başarırken 10 kez ise topu kendi ağlarında gördü. Aykut Kocaman döneminde İstanbul Başakşehir, maç başına 0,75 puan ortalaması elde etti ve 15. Sıraya kadar geriledi. Son olarak Fatih Karagümrük karşısında alınan 3 – 1’lik mağlubiyet ile tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman’ın görevine son verildi.

Emre Belözoğlu İle İstanbul Başakşehir Bambaşka

Aykut Kocaman sonrasında teknik direktörlük koltuğuna bir önceki sezon son 10 maçlık süreçte sportif direktörü olduğu Fenerbahçe’de saha içi göreve geçip Fenerbahçe teknik direktörlüğü yaptı. Fenerbahçe başında çıktığı 10 maçta 7 kez galibiyet ile ayrılırken 2 maçtan ise beraberlik ile sonuçlandı ve yalnızca 1 kez mağlup oldu. Fenerbahçe Emre Belözoğlu döneminde maç başına 2,3 puan ortalaması elde etmişti.

Turuncu lacivertli ekibin başında teknik direktör olarak gelmesinin ardından takıma ve oyunculara doğrudan başarılı dokunuşlarda bulundu ve İstanbul Başakşehir’e yeni bir çehre kazandırdı.  Turuncu Lacivertli ekip Emre Belözoğlu döneminde ilk 5 maçında galibiyet serisi elde ederken 13 maçlık yenilmezlik serisi elde etti ve Spor Toto Süper Ligde küme düşme aldığı takımı 3. Sıraya taşımayı başardı.

İstanbul Başakşehir sezonu Emre Belözoğlu yönetiminde tamamladı ve 31 maçta 17 kez galibiyet elde ederken 8 kez ise berabere kaldı ve 6 maçta da mağlubiyet yaşadı. Emre Belözoğlu sezonu maç başına 1,9 puan ortalaması ile tamamlamayı başardı. Emre Belözoğlu 15. Sırada aldığı takımı sezon sonunda 4. Sırada Avrupa Kupaları potasına çıkarttı.

İstanbul Başakşehir Transfer Sezonuna Girdi

Geçtiğimiz dönemlerde daha olgun daha tecrübeli isimlere yönelirken bu transfer döneminde biraz daha farklı bir çalışma yürüttü. İstanbul Başakşehir daha genç ve tecrübesiz isimlere yöneldi.

  • Geçen sezon FC Lorient U19 takımında forma giyen 18 yaşındaki stoper Eren Karaağaç İstanbul Başakşehir kadrosuna katıldı.
  • Diables Noirs forması giyen 19 yaşındaki stoper Francis Nzaba takıma katıldı.
  • 25 yaşındaki orta saha Erokspor’lu Alper Karaman bonservis bedeli ödenmeden takıma katıldı.
  • Fatih Karagümrük’ten 36 yaşındaki ön libero Lucas Biglia bonservis bedeli ödenmeden takıma katıldı.