İstanbul Yarı Maratonu Büyük Heyecana Sahne Oldu

Türkiye geçmişten bu yana birbirinden değerli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. 2023 yılının dikkat çeken etkinliklerinden birisi de İstanbul Yarı Maratonu oldu. Söz konusu organizasyon yıllardan bu yana dünyanın en iyi maratonları arasında gösteriliyor. N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun 18’incisi Nisan ayında düzenlendi.

İBB iştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen bu organizasyonda çok sayıda sporcu yarıştı. Hatta, 60 ülkeden 12 bini aşkın katılımcının yarıştığını söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, 34’ü erkek ve 22’si kadın olmak üzere toplam 56 atlet de bu değerli organizasyonda kendilerine yer buldular.

Etkinlik Güzel Görüntülere Sahne Oldu

Takdir edersiniz ki, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi sebebiyle birçok spor organizasyonu iptal edildi. Ancak, 2022 yılıyla beraber eski düzene dönüldü. İstanbul Yarı Maratonu da büyük bir keyif ile gerçekleştirilen etkinliklerden birisiydi. 10 kilometre, 21 kilometre ve 21 kilometre paten olmak üzere üç farklı kategorideki yarışmalar birbirinden heyecan vericiydi. Atletler eşsiz bir heyecana sahne olan yarışa Yenikapı Miting Alanı’ndan başladılar. İstanbul’un çok sayıda ilçesini geçtikten sonra yarışı başladıkları yerde yani Yenikapı Miting Alanı’nda sonlandırdılar. Saat 09.30’da başlayan organizasyona 533 gönüllü katıldı. Çok sayıda önemli kişi de bu organizasyonu izleyenler arasındaydılar.

Birinciler Ödüllendirildiler

Kenyalı Daniel Siminyu Ebenyo yarı maraton erkeklerde birinci olarak önemli bir başarıya imza attı. İkinci olan isim Faslı Hicham Amghar idi. Üçüncü ise Etiyopyalı Haftu Teklu idi. Üç isim de bu organizasyonu ciddiye aldıklarını ve en iyi performansı gösterdiklerini elde ettikleri dereceler ile de kanıtladılar.

Kenyalı Purity Jemutai Komen kadınlarda ilk sırayı alan isim oldu. Bir diğer Kenyalı Ruth Chepngetich ikinci sırayı aldı. Üçüncü sırada yine bir Kenyalı olan Evaline Chirchir vardı.

Türk Atletler de Güzel Dereceler Elde Ettiler

Bu maratonda ülkemizi temsil eden atletler de vardı. Onlardan birisi de İlham Tanui Özbilen idi. Başarılı atlet 1.04.19’luk derecesiyle yarışı tamamladı. Yayla Kılıç Gönen kadınlar kategorisinde 1.11.51’lik derecesiyle yarışı tamamlayan isim oldu.

Türkiye’yi temsil eden Abdullah Yıldız ve Özge Çolak güzel dereceler elde ettiler. Abdullah Yıldız 32.16’lık derecesiyle yarışı ilk sırada bitirdi. Bunun yanı sıra, Özge Çolak da 38.50’lik derecesiyle kadınlar kategorisinde ilk sırayı alan isim oldu. Son olarak, paten yarışını 38.39’luk derecesiyle Alman yarışmacı Sebastian Mirsch kazandı.

İstanbul Yarı Maratonu tipik bir spor etkinliği değildi. Yarışların yanı sıra birbirinden güzel görüntülere de sahne oldu. İnsanlar için önemli bir sosyalleşme aracı idi. Hava şartlarının müsait olması da organizasyona duyulan talebi arttırdı. Ayrıca, Yenikapı’daki fuar alanında katılımcılara hitap eden farklı etkinliklere de yer verildi. Kadın ve erkekler kategorisinde derece alan yarışmacılara para ödülü verildi.