İstanbul’da FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Heyecanı

Dünya’nın en görkemli şehirlerinden biri olan ve sanattan spora birçok organizasyona ev sahipliği yapan İstanbul’da bir yeni turnuvanın daha haberi geldi. Kadın basketbolunun en büyük turnuvalarından biri olan FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nin 4’lü Yarı Final aşamasına Fenerbahçe Safiport ev sahipliği yapacak.

Büyük Heyecan

Şu sıralar Türkiye’nin ana akım sporu olan futboldan daha çok diğer sporlarda kazandığımız başarılar ve özellikle kadın sporcularımızın zaferleriyle gururlanmaya devam ediyoruz.

Bu bağlamda kadın basketbolunda zirve dönemlerimizden birini yaşadığımızı belirtmek yanlış olmaz. Eurocup Kadınlar Turnuvası’nın Fransa’da düzenlenecek Final Four etabında Galatasaray ve ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi gibi iki güçlü ekibi soktuktan sonra FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nde de Fenerbahçe Safiport’un başarısıyla gururlandık.

Bununla birlikte bu turnuvalarla ilgili ciddi bir heyecan önce İstanbullu vatandaşları sonra da tüm sporseverleri sarmış durumda. Zira FIBA’dan yapılan açıklamaya göre turnuvanın bu seneki ev sahibi Fenerbahçe Safiport yani İstanbul şehri olacak.

Dünya’nın en görkemli ve en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul bu turnuvaya aşina olan bir şehir. Şehirde birçok kez kadın basketboluna dair turnuvalar düzenlendi. Bununla birlikte Fenerbahçe Safiport’un artık ev sahibi avantajının da doğmuş olması bu tatlı heyecanın katsayısını arttıran faktörlerden biri olarak sayılabilir.

8-10 Nisan arasında düzenlenecek Final Four etabına Ülker Spor ve Etkinlik Salonu ev sahipliği yapacak. Turnuvada Fenerbahçe Safiport dışında İspanya’dan Perfumerias Avenida, Macaristan’dan Sopron Basket ve Çekya’dan ZVVZ USK Prag takımları yer alacak. Fenerbahçe’nin rakibi ise USK Prag takımı olacak.

Geçmiş Deneyimler

Bahsi geçtiği gibi İstanbul Dünya’nın en büyük şehirlerinden birisi ve bu gibi organizasyonlar adına oldukça değerli bir şehir.

Bununla birlikte bu turnuvaya özel olarak da şehir ile turnuva arasında bir bağ olduğu gerçek. Darüşşafaka’nın maçlarını oynadığı Volkswagen Arena geçen sene bu turnuvaya ev sahipliği yapan bir sahaydı. Bu bağlamda daha çok sıcak ve güzel tecrübelerimiz varken bu sefer Fenerbahçe Safiport’un getirdiği başarıyla heyecanlanmamak gerçekten elde olan bir durum değil.

Üst üste ikinci kez İstanbul’a verilen Final Four etabıyla alakalı olarak turnuvanın ana sahibi FIBA’nın da ülkemizin organizatörlüğüne ne kadar güven duyduğunu belirtmek yanlış olmaz. Nitekim bu seneye ev sahipliği yapacak olan Ülker Spor ve Etkinlik Salonu, geçtiğimiz senelerde FIBA Kadınlar Dünya Kupası ve Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın da ev sahibiydi.

Kadın basketbolu adına peş peşe güzel haberler aldığımız bir dönemden geçiyoruz ve hangi takımı destekliyor olursa olsun tüm sporseverlerin temennisi bir Türk takımının kupayı göğe kaldırması. İki büyük kadın basketbolu turnuvasında toplam 3 temsilcimiz yer alıyor ve kadınlarımızın bu kadar başarılı bir performans gösteriyor olmasının hem medyada hem de kamuoyunda çok daha ciddi yankı uyandırması gerekiyor.