İstanbul’da Formula 1 Hesapları

Formula 1 sezonunun tekrar başlamasıyla birlikte yarışseverler İstanbul’da bir yarışın yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladılar. Cide’deki yarışlarda yaşanan aksaklıklardan sonra İstanbul pistinin değeri daha iyi anlaşılırken TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, merak edilen soruları yanıtladı ve çeşitli seviyelerde yarışan pilotlarımız Ayhan Can Güven ve Cem Bölükbaşı ile alakalı fikirlerini aktardı.

Artan Maliyetler

Dünyanın en heyecanla takip edilen sporlarından biri olan Formula 1’de yeni sezon başladı ve tüm yarışseverler bir süredir bekledikleri pilotların piste inmesinden mutluluk duydular. Bununla birlikte Türkiye’deki Formula 1 severleri İstanbul pistinde bir yarışın yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladılar.

Özellikle sezonun ilk yarışında Cide’de yaşanan olaylardan sonra Formula 1 yönetimlerine ciddi eleştiriler yöneltilmişti. Pistin sıkıntıları nedeniyle birçok kaza yaşanırken bu durumdan en çok etkilenen de pilotlar olmuş ve yarışseverler Formula 1 yönetimini paragöz olmakla suçlamışlardı.

Bununla birlikte TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, Eylül’ün 3’üncü haftasında bir boşluk olduğunu ve İstanbul’un buraya talip olabileceğini belirtti. Ancak bu konuyla alakalı olarak çok ciddi bir sıkıntı da söz konusu.

COVID-19 küresel salgını tüm sporları etkilediği gibi Formula 1’i de etkiledi ve Eren Üçlertoprağı’nın ifadelerine göre Formula 1 yönetimi artık çok daha fazla maddiyat talep ediyor. Bu konuyla alakalı olarak gerekli kurumlarla ve devletin çeşitli kademeleriyle iletişime geçilmesi gerektiğini dile getiren TOSFED Başkanı, eğer uygun şartlar oluşursa pek tabii aday olabileceklerini ifade etti.

Bu bağlamda Formula 1 severlerini 6 ay sonra yakından takip edebilecekleri bir heyecan bekliyor olabilir.

Umut Veren Pilotlar

Öte yandan Türkiye’deki bu Formula 1 sevgisinin artmasında faktörlerden birisi de Ayhan Can Güven ve Cem Bölükbaşı gibi pilotların da Formula 1 olmasa da başka seviyelerde yarışlara başlaması oldu.

Bu konuyla alakalı olarak da önemli açıklamalar yapan Eren Üçlertoprağı, ilk olarak Ayhan Can Güven’in durumunu değerlendirdi. Ayhan Can’ın bu sene Porsche’nin fabrika takım pilotu olduğunun altını çizen Üçlertoprağı, bu seviyedeki ilk pilotun Ayhan Can Güven olduğunu hatırlattı.

Bu yılın devamındaki GT Masters serisinde Ayhan Can’ın bir kere daha zafere ulaşacağına inandığını belirten TOSFED Başkanı, başarılı pilotun planladığı başka yarışlar da olduğunu belirtti ve destekçi olacaklarını dile getirdi.

Formula 2’de yarışan Cem Bölükbaşı’nın da bu seviyedeki ilk Türk pilot olduğunu hatırlatan Üçlertoprağı, Cem Bölükbaşı’nın sanaldan gerçeğe gelen bir pilot olarak oldukça iyi bir iş çıkardığını belirtti. Cide’deki yarışta kaza geçiren ve bir süre hastanede kalan Bölükbaşı’nın ilerleyen zamanlarda arabasına alıştıkça daha iyi sonuçlar alacağına inandığını belirten TOSFED Başkanı, Cem’in kendisinden çok daha tecrübeli rakiplere karşı iyi işler çıkardığını savundu.

Türkiye’de son zamanlarda daha da artan bir Formula 1 sevgisi var ve bu durum her geçen gün daha iyi bir yarış ülkesi olmamızı sağlıyor.