İstanbul’da Rekor Üstüne Rekor

Futbol, basketbol ve voleybol gibi takım sporlarının yanı sıra tenis, Formula 1 gibi bireysel sporlar da sporseverlerin gündeminde yer alıyor. Bununla birlikte bu sporlardan farklı olarak 7’den 70’e herkesin dikkatini çeken sporlardan birisi olan Atletizm alanı da Türkiye’de her geçen gün daha çok ilgi çekmeye devam ediyor.

Bu alanda birçok sporcuyla turnuvalarda ve Olimpiyatlarda temsil edilmeye devam eden Türkiye’de ilginin daha da artması ve daha fazla sporcunun yetiştirilmesi için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Bununla birlikte, Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda 2021 Sezon Sonu Rekor Deneme Salon Yarışmaları yapıldığını ve 6 farklı sporcunun 8 farklı rekora imza attığını açıkladı.

Türkiye’de Atletizme İlgi Artıyor

Topla oynanan sporların ve takım sporlarının sporseverlerin gündeminde kapladığı yer oldukça büyük. Futbol, basketbol gibi sporlar çoğu zaman insanların en çok sevdiği spor olarak görülürken, Türkiye’de artık alternatif sporlara da ilgi artıyor. Bununla birlikte Olimpiyat gibi küresel ve tarihi bir organizasyonda sahne alması nedeniyle sporla ilgilenen ilgilenmeyen herkesin dikkatini çeken Atletizm adına Türkiye’deki ilginin oldukça yükselmeye başladığını söylemek mümkün.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun çalışmaları, genç sporcular yetiştirebilmek adına düzenlenen kampanyalar ve kurslar gibi çalışmalarla birlikte Türkiye’de artık alternatif sporlar hayal olmaktan çıkarken, Türkiye Atletizm Federasyonu geçtiğimiz günlerde oldukça önemli bir açıklama yaptı. İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen 2021 Sezonu Rekor Deneme Salon Yarışmaları kapsamında davet edilen sporculardan 6’sının 8 farklı rekoru güncellediğini açıklandı.

Mevlüt Aras’tan Tek Koşu 3 Rekor

Türkiye’de atletizmin son zamanlardaki en heyecan verici potansiyellerinden birine sahip olan Mevlüt Aras da İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda yapılan Rekor Deneme Yarışmalarındaydı. 2004 doğumlu Erzurumlu olan Mevlüt Aras, aynı zamanda Milli Atlet olma unvanını da taşıyor. İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda yapılan Rekor Denemelerinde 800 metre yarışmasında 18 Yaş Altı, 20 Yaş Altı ve Büyükler Rekorlarını aynı anda kırmayı başaran Mevlüt Aras, kendisine dair ümitlerin neden bu kadar yüksek olduğunu da gösterdiği bu performansla tekrardan hatırlatmayı başardı. 1.48.78’lik derecesiyle Kenya doğumlu atlet İlham Özbilen’in 1.48.93’lük rekoru egale eden Mevlüt, yarışı en yakın rakibinin tam 5 saniye önünde tamamladı.

Bu dereceyle birlikte hâlihazırda kendisinin olan 1.51.38’lik 18 Yaş Altı rekorunu da güncellemeyi başaran 17 yaşındaki atlet, Halit Kılıç’a ait olan 1.49.80’lik rekorunu da egale ederek kendi adını yazdırdı. Tek bir koşuda 3 rekor kırarak oldukça önemli bir iş çıkaran Mevlüt Aras’ın yanı sıra geçen sezon çoklu branşlar yapmaya başlayan Ömer Faruk Çanakçı da ilk senesinin sonunda rekor kırmayı başardı. Heptatlon alanında topladığı 5311 puanla birlikte 1 sene önce kırılan rekoru güncellemeyi başaran Ömer Faruk, takım arkadaşı İlkay Aydemir’in 5226 puanlık 23 Yaş Altı rekorunu egale etti.