Kadın Voleybol Milli Takımımız Olimpiyat Elemeleri İçin Japonya’ya Gidiyor

Filenin Sultanları bu yaza damgasını vurdu. Milli takımımız, ilk olarak, Milletler Ligi’nde mücadele etti. Mayıs ayının sonunda başlayan bu organizasyonda finale çıkmayı başaran Filenin Sultanları, final etabında harika bir performans ortaya koydu. Final maçında Çin’i deviren milli takımımız, bu organizasyonda şampiyonluğa erişti. Ayrıca, Dünya sıralamasında ilk sıraya yükseldi.

Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonu Oldu

Milli takımımızın ikinci adresi Avrupa Şampiyonası idi. 15 Ağustos 2023’te başlayan bu organizasyonda C Grubu’nda yer alan milli takımımız, Almanya, Çekya, Yunanistan, Azerbaycan ve İsveç’i mağlup etti. Bu sayede, grubundan lider olarak çıktı. Milli takımımızın son 16 turundaki rakibi Belçika oldu. Belçika’yı zorlansa da 3-1 yenen Türkiye, çeyrek finalde Polonya’yı da 3-0 ile geçti.

Sıra geldi yarı final etabına! Yarı finaldeki rakibimiz kadrosunda Paola Egonu gibi bir yıldızı bulunduran İtalya oldu. Maçın çok çekişmeli geçeceği düşünülüyordu. Türkiye, rakibini 3-2 yenerek finale yükseldi. İtalyanların dünyaca ünlü yıldızı Paola Egonu’nun çabası bir işe yaramadı. Finaldeki rakibimiz Sırbistan idi. Sırbistan’ı bizleri yakından tanıyan Giovanni Guidetti çalıştırıyor. Takımın en önemli oyuncusu Tijana Boskovic de çok uzun süreden bu yana Türkiye’de forma giyiyor.

Sırbistan maçının çok zor geçeceği belliydi. Her bir anı büyük heyecana sahne olan maçı 3-2 kazanmayı başaran milli takımımız, Avrupa şampiyonu oldu. Bu şampiyonluk, Türkiye’nin tarihi boyunca takım sporlarında elde etmiş olduğu ilk şampiyonluk olmasından dolayı apayrı bir öneme sahipti. Maçın yıldızı tahmin edebileceğiniz üzere Melissa Vargas idi. 1999 doğumlu oyuncu, harika performansının bir sonucu olarak maçı 41 sayı ile tamamladı. Turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

Voleybolda Heyecan Bitmiyor

Milli takımımız, 3 Eylül 2023 Pazar günü oynanan final maçının ardından 4 Eylül 2023 Pazartesi günü yurda döndü. Galataport’ta gerçekleştirilen kutlama törenlerinin ardından izin başladı. Milli takımımızın izni 8 Eylül 2023 Cuma günü sona erecek. Daniele Santarelli ve öğrencileri, havalimanında toplanacaklar. Olimpiyat eleme maçları için Japonya’ya gidecekler.

Milli Takımımızın Maç Programı Belli Oldu

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası’nın ardından bu defa olimpiyat elemelerinde mücadele edecek. Milli takımımız, B Grubu’nda yer alacak. Maçlarını daha önce de söylediğimiz gibi Japonya’da oynayacak. Maçlar, 16 ila 24 Eylül 2023 tarihleri arasında oynanacak. Milli takımımızın rakipleri arasında Brezilya, Bulgaristan, Japonya, Belçika, Porto Riko, Arjantin ve Peru yer alıyor. Gelin, maç programına yakından bakalım!

  • 16 Eylül 2023: Türkiye – Porto Riko
  • 17 Eylül 2023: Türkiye – Bulgaristan
  • 19 Eylül 2023: Türkiye – Peru
  • 20 Eylül 2023: Türkiye – Arjantin
  • 22 Eylül 2023: Türkiye – Brezilya
  • 23 Eylül 2023: Türkiye – Japonya
  • 24 Eylül 2023: Türkiye – Belçika

Maçlar, saat farkından dolayı sabahın erken saatlerinde oynanacak.