Lale Orta MHK’nın Yeni Başkanı Oldu

Türk futbolunun bir numaralı gündem maddesi her zaman hakemler olmuştur. Bilhassa üç büyüklerin hakem kararlarından hiçbir zaman memnun olmadıklarının altını çizebiliriz. Fenerbahçe; geçtiğimiz günlerde Adana Demirspor ile oynadığı maçta hakem katliamına uğradığını iddia etmişti. Başkan Ali Koç; TFF’ye ve MHK’ya ciddi eleştirilerde bulunmuştu. Galatasaray; bu sezonun ilk haftalarında Alanyaspor ile oynadığı maçın ardından hakemlere ateş püskürmüştü. Beşiktaş ve Trabzonspor’un da sıklıkla hakemlerden şikayet ettiklerini söyleyebiliriz.

Merkez Hakem Kurulu başkanı Sabri Çelik; geçtiğimiz günlerde görevinden istifa etti. Yerine Lale Orta getirildi. Yazımız sayesinde Lale Orta’nın kariyeri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lale Orta Kimdir?

Kadınların futbol ile ilgilenmediklerine dair yorumlar yapılır. Lale Orta; söz konusu yorumları ve önyargıları boşa çıkaracak türden biridir. 1960 yılında dünyaya gelmiştir. Türkiye’nin ilk kadın futbol spikeridir. Bunun yanı sıra, ilk Türk FIFA kokartlı kadın hakem olması ile de dikkat çeker. Bir başka deyişle, Türkiye spor tarihine geçmiş bir isimdir. Ayrıca, hazırlamış olduğu teziyle ilk kadın futbol doktoru unvanını almıştır.

Lale Orta; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 1986 yılında mezun olmuştur. Ardından, aynı üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Spor Yönetimi üzerine yüksek lisans yapmıştır. 2000 yılında doktora eğitimini bitirmiştir. Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları Üzerine Analitik Bir Yaklaşım teziyle kadınların da futbolda ne kadar başarılı ve iddialı olabileceğini herkese göstermiştir.

Lale Orta’nın başarıları tüm bunlarla sınırlı değil! 1976 yılında henüz 16 yaşındayken futbola başlamıştır. Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı olarak bilinen Dostlukspor’da hem kaptanlık hem de kalecilik görevini üstlenmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1985 yılında açmış olduğu kursa katılmıştır. 1986 yılında hakemliğe başlamıştır. Hakemlik görevini 1989 yılına kadar sürdürmüştür. Türkiye profesyonel liglerinde hem antrenörlük hem de teknik direktörlük yapabilmesini sağlayan diplomaya sahiptir. Hatta, söz konusu diplomayı elinde bulunduran ilk kadın futbol antrenörü olarak dikkat çeker.

Lale Orta Başarıları ile Tarihe Geçti

Lale Orta; elde ettiği başarılar ile hatrı sayılır bir popülerlik elde etti. 90’lı yıllardan itibaren sürekli olarak yılın en başarılı kadınları listesine girmeyi başardı. Bunun yanı sıra, 1991 yılında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan TSYD Kupası final maçında yardımcı antrenörlük görevini üstledi. 21 Mayıs 2005 tarihindeki kadınlar UEFA Kupası mücadelesini yöneterek hatrı sayılır bir başarı elde etti.

Lale Orta; 5 Kasım 2005 tarihinde oynanan İspanya – Belçika kadınlar Dünya Kupası grup eleme maçında son kez düdük çaldı. İlerleyen yaşını bahane göstererek hakemliği bıraktı. Orta; hakemlik kariyeri boyunca 60’ı uluslararası olmak üzere toplam bin 500 maç yönettiğini dile getirdi.

63 yaşındaki Orta’nın MHK başkanı olarak nasıl bir yönetim ortaya koyacağı fazlasıyla merak ediliyor.