Lewis Hamilton Türkiye Grand Prix’sine Damga Vurdu

Formula 1 heyecanı; bu hafta sonu Türkiye’de yaşanıyor. Tüm dünyanın Hamilton – Verstappen kapışmasının galibini merakla beklediğini söylemek mümkün! 13 yaşından bu yana Formula 1 dünyasında bulunan Hamilton; Türkiye’de de hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip.

36 yaşındaki Mercedes pilotu; Türkiye Grand Prix’sine çok hızlı başladı. Hatta, ikinci antrenman seansında attığı turlarla kariyerine yeni bir rekor ekledi. İstanbul Park yarış pistindeki tüm rekorları egale ederek pistin en hızlı ismi oldu.

Antrenman Turlarının Galibi Lewis Hamilton

Mercedes’in dünyaca ünlü Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton; Intercity İstanbul Park’ın ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Grand Prix’sine daha şimdiden damga vurdu. Formula 1 hayranlarının büyük ilgi gösterdiği bir saatlik antrenman turlarında en iyi dereceyi yaparak neden bu sporun en iyi ismi olduğunu herkese gösterdi.

Hamilton; ilk antrenman seansında Juan Pablo Montoya’ya ait olan rekoru egale etti. Bununla yetinmeyerek ikinci seansta çok daha iyi bir tur derecesi elde etti. Hamilton; ikinci antrenman seansında bir de sorun yaşadı. Takımına “ön lastikler çalışmıyor” mesajı gönderdi.

Fakat, yine de ikinci antrenman seansında 1.23.840’lık derece yapmasını bildi. Hatta, bu derecesiyle İstanbul Park tarihinde 1.24’ün altına inen ilk pilot olmayı başardı. Sonuç olarak, Hamilton’un İstanbul Park tarihinin en hızlı ismi olduğunu ifade edebiliriz.

Hamilton dışında Mercedes’in bir diğer pilotu Finlandiyalı Valtteri Bottas; 1.24.214’lük derecesiyle üçüncü en hızlı turun sahibi oldu.

Verstappen Beklentileri Karşılayamadı

Performansı merak edilen bir diğer isim ise tahmin edilebileceği üzere Red Bull pilotu Max Verstappen idi. 1997 doğumlu pilot; bilhassa ilk antrenman seansına göre daha başarılı olsa da Hamilton’ın bir hayli gerisinde kalarak beşinci sırayı elde etti.

Formula 1 dünyasının yıldız isimlerinden birisi olarak bilinen Ferrari pilotu Charles Leclerc; Hamilton’ın ardından en başarılı ikinci isim olmayı başardı. O da tıpkı Hamilton gibi 1.24’ün altına inerek başarısını gösterdi.

Geçmiş yılların deneyimli isimleri arasında bulunan Raikkonen ve Vettel ise kendilerinden beklenen performansı ortaya koyamadılar. Raikkonen 15., Vettel ise 16. sırada yer alabildi.