Lewis Hamilton’a Büyük Şok

Formula 1 dünyasının en tanınmış isimlerinden birisi olarak dikkat çeken Lewis Hamilton; önümüzdeki günlerde herkesi şaşırtacak bir gelişme ile gündeme oturabilir.

7 Ocak 1985 doğumlu Britanyalı yarış pilotu; henüz 13 yaşındayken McLaren genç pilot programı ile sözleşme imzalamıştı. Başarılı bir sporcu olacağının sinyallerini genç yaşlarda veren Hamilton; Formula 1 tarihindeki ilk siyahi pilot olarak önemli bir gelişmeye imza attı. 1998 yılından bu yana Formula 1 dünyasında yer alan Hamilton; 2021 yılında olduğumuz şu günlerde başarılarını devam ettiriyor.

Hamilton İstanbul’da Ceza Alır Mı?

Lewis Hamilton; dördüncü kez motor değişikliği yapmaya hazırlanıyor. Bu noktada, Formula 1 ekiplerinden Mercedes; sürücüler klasmanının lideri olarak bilinen Hamilton’ın dördüncü defa motor değişikliği yapacağı zaman ile ilgili olarak birtakım değişiklikler yapmayı düşünüyor. Ancak, Formula 1’in kuralları devreye giriyor.

Çünkü, Formula 1; çevreye oldukça duyarlı olduğu ve sürdürülebilirliğe önem verdiği için takımların motor ünitelerini yılda en çok üç defa değiştirmesine olanak tanıyor. Bir başka deyişle, üçten daha çok motor değişikliği yapacak takımın ciddi bir ceza alması söz konusu!

Lewis Hamilton için de benzer bir risk bulunuyor. 36 yaşındaki İngiliz pilotun aracı bundan önce üç defa motor değişikliği yapmıştı. Ancak, Hamilton; dördüncü defa motor değişikliği yapmayı düşünüyor. Bu yüzden, kendisinin de tıpkı bir zamanlar Max Verstappen’in ceza aldığı gibi ceza alması söz konusu!

Mercedes; konuyla ilgili önemli bir planı hayata koymak üzere! Lewis Hamilton; söz konusu motor değişikliğini Türkiye Grand Prix’sinde gerçekleştirebilir. Ancak, bu durumu dikkat çekici kılan bir detay söz konusu! Hamilton; İstanbul’daki yarışta üst sıralarda yer alabilir. Böylesine bir yarışta motor değişikliği yaparak ceza alması bir anda gündeme oturabilir.

Mercedes Motor Değişikliğine Sıcak Bakıyor

Mercedes; eksikleri gidermeye çok önem veriyor. Motoru ilerletebilmenin önemine inanıyor. Bu yüzden, Hamilton’ın önümüzdeki günlerde yapılacak Türkiye Grand Prix’sinde motor değişikliği yapmasına sıcak bakıyor.

Mercedes; yarış şartları dikkate alındığında İstanbul etabı için halen daha favori gösteriliyor. Olası bir motor değişikliğinin nelere sebep olacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.