LİGDE YER ALAN İSTANBUL BASKETBOL TAKIMLARI

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından 1966 yılında kurulan Basketbol Süper Ligin’ i Türkiye’de en üst düzey profesyonel basketbol ligi konumundadır. İstanbul takımları arasında ise Basketbol denince ilk akla gelen takımlardan birisi Anadolu Efes ‘ tir.

Anadolu Efes sonrasında ise Fenerbahçe Beko, Galatasaray, Beşiktaş Icrypex, Büyükçekmece, Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü bu sezon İstanbul takımları ING Basketbol Ligin’ de boy gösteren takımlar oldular.

ANADOLU EFES BASKETBOLDA İLK SIRADA

istanbul

Anadolu Efes Spor Kulübü 1976 yılında kurulan basketbol takımı Türkiye Basketbol Ligin’ de 14 şampiyonluğu olan takım bu istatistik ile Türkiye ‘ de en çok şampiyonluk yaşayan basketbol takımları arasında 1.sırada yer alıyorlar.

Türkiye’ de ki şampiyonlukları yanı sıra Anadolu Efes 2011 yılında 1 kez EuroLeague, 1 Koraç Kupası, 11 Türkiye Kupası ve 12 Cumhurbaşkanlığı Kupası ile rekorlar kırmış bir takım.

Anadolu Efes EuroLeague’de bir ikincilik, iki üçüncülük ve Saporta Kupası’nda bir ikinciliğe sahiptir.

ÜÇ BÜYÜKLER BASKETBOL‘DA NE DURUMDALAR

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe Beko 1913 yılında kurulan takım maçlarını 13.800 kişilik Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynamaktadır.

Fenerbahçe Beko, EuroLeague‘in 2015 – 16 sezonunda finale kalma başarısı ardından da 2016 – 17 sezonunda şampiyon olma başarısını gösterip bunu başaran ilk Türk takımı olmuştur. Beş kez arka arkaya Final Four ( 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ) katılımı gerçekleştiren tek Türk basketbol takımı olmuşlardır.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe Beko basketbol tarihi boyunca 12 Türkiye şampiyonluğu olan takım, 7 Türkiye Kupası, 7 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 1 EuroLeague şampiyonluğu kazanma başarısı gösterdiler.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe Beko ‘nun basketbol da altın çağını da tecrübeli isim Zeljko Obradovic ile yaşayan takımın gelişiminde başarısında en büyük katkıya sahip isimlerinden de birisi olmuştur.

Sarı kırmızılı takım Galatasaray ise 5 kez şampiyonluk yaşayan takım basketbol da 23 yıl şampiyonluk hasreti çeken takım 2013 yılında ki aldığı şampiyonluk ile hasrete de son verdiler.

Siyah beyazlı takım ise Beşiktaş ise Basketbol Süper Ligi 2 kez şampiyonluk yaşayan takım 2 Basketbol Süper Ligi,1 FIBA Eurochallenge Kupası,1 Türkiye Kupası,1 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandılar.

BÜYÜKÇEKMECE BASKETBOL VE BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

2011 yılında kurulan Büyükçekmece Basketbol Spor Kulübü 2015 – 16 sezonunda tarihinde ilk kez Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanmış bir takımdır.

TB3L’nde oynamaya başlayan Büyükçekmece Basketbol Spor Kulübü 2012 – 13 mevsiminde, Büyükçekmece takımı TB2L’ye şampiyon olarak yükselen takım 2015 – 16 yılında ise Basketbol Süper Ligi’ne yükselmiş oldular.

Bir diğer İstanbul takımı olan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü ise 2014 yılında İstanbul’da kurulmuş basketbol takımı 2018 yılından beri Basketbol Süper Ligi’ de mücadele ediyorlar.