Milli Yüzücü Elif İldem’in Azmi ve Başarı Öyküsü

Beyin ile vücut kasları arasındaki iletişimi sağlayan çevresel sinirlerin etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan Charcot Marie Tooth (CMT) hastalığına sahip olan Milli yüzücümüz Elif İldem inanılmaz bir başarı öyküsüne sahip. CMT haftalığından sonra doktorunun yönlendirmesiyle 20 yaşında tedavi amaçlı yüzmeye başlayan Milli yüzücümüz Elif İldem, kısa bir süre içerisinde elde ettiği başarılarla kendisine hayran bıraktı.

Hem sporculuk kariyerinde hem de akademik kariyerinde azmiyle birçok şeyi başaran Elif İldem, hastalığı, hayatı, başarıları ve daha birçok şey hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Milli paralimpik yüzücümüz Elif İldem, “Çocukluğumdan beri insanlar ‘Yapamıyorsun’ dedikçe engellerin daha fazla üstüne gittim. Eğitimi ve sporu bir arada yürütemeyeceğimi düşünenlere karşı bunu göstermeyi hedefledim.

‘Yapamazsın, boş ver’ diyenlere karşı hep denedim. Sınırlarımı bu şekilde aştım. Şimdi ise Dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılmayı hedefliyordum. Ancak 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılacağım aklımdan dahi geçmezdi.

Bu hedef bana çok yakın durmuyordu. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılacağımı öğrendiğimde dünyalar benim olmuştu. Bu süreçten sonra daha fazla çalışmaya başladım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Azmiyle Kendisine Hayran Bıraktı

Charcot Marie Tooth (CMT) hastalığı sebebiyle günlük hayatında zorluklarla karşılaşan fakat bu zorluklar karşısında pes etmeden mücadele eden Elif İldem, yüksek lisans tezini burnuyla yazdı ve bu hareketiyle azminden ötürü adeta kendisine hayran bıraktı.

Yaşadığı fakat üstesinden geldiği bu zor süreci anlatan Elif İldem, “Okumayı seviyorum. Elle yazmak zor geliyor. Günlük hayatta telefon kullanırken zorlanıyorum. Önce dudağımla yazmaya başladım. Annem ‘dudakların ördek gibi olacak’ dedi.

Sonra burnumla yazmaya başladım. Daha hızlı yazabiliyorum. Gözlerime biraz zarar verebiliyor. Hayatta bazen bazı şeyler için bir şeylerden feragat etmek gerekiyor. Kampta sabahları ve akşamları antrenmanlar vardı. Benim de tezimi yazıp teslim etmem gerekiyordu.

Öğle aralarında bu şekilde tezimi yazmaya çalışıyordum. Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda yoruluyordum.

Ancak bunları bitirdikten sonra elde edeceğin başarıyı düşününce mutlu oluyorsun. Yüksek lisans diplomamı elime aldığımda ve yüzmede de belli bir mesafe katettiğimi gördüğümde çok mutlu oldum” şeklinde konuştu.

Arkadaşlarına Destek Veriyor

Elif İldem, tüm dünyanın etkilendiği koronavirüs salgınından dolayı çalışmalarına evde devam etmek zorunda kalıyor. Fakat Elif İdem, bu zor süreçte hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadığını belirterek, arkadaşlarına destek olduğunu söyledi.

Üniversitede psikoloji okuyan ve klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptığının altını çizen Elif İldem, “Bu sayede pandemi sürecini çok güzel ve sağlıklı bir şekilde atlattım. Umutsuzluğa düşmedim ve kaygı taşımadım.

Bana danıştıklarında insanlara yardımcı oluyorum ve olumlu geri dönüşler alıyorum. Edindiğimiz bilgileri aktarmak bizi toplumsal anlamda daha da ileriye götürür. Arkadaşlarımla yaptığımız toplantılarda elimden geldiğince birikimlerimi paylaşmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.