Ragbi’nin Değiştirdiği Hayatlar

Ragbi ülkemizde çok fazla bilinen ya da çokça oynanan bir spor dalı olmamasına rağmen şimdi sizi bir takım ile tanıştıracağız. Hayat mücadelesi içindeki bu takım Buffalos Ragbi. Ağaçlı Çocuk ve Destek Merkezi’nde kurulan bu takımın hikayesi sporun hayatımızdaki yerini bir kez daha bizlere anlatılıyor.

Şimdiler de Buffalos Ragbi tüm azmi ve mücadelesi ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Kendilerini bekleyen başarılı geleceğe emin adımlarla ilerliyor ve kendilerini her geçen gün daha fazla geliştirmeye devam ediyorlar.

Ağaçlı Çocuk ve Destek Merkezi’nde Ragbi Değişimi

Dünyada şimdiye kadar birçok başarısı hikayesine imza atıldı ve atılmaya da devam ediyor. Size anlatacağımız hikâyenin ise iki kritik noktası bulunuyor. Birincisi bu hikâyenin Türkiye’de hiçbir zaman popüler olamayan ragbi sporu ile gerçekleşmesi ikincisi ise gerçekleştiği yer.

Ağaçlı Çocuk ve Destek Merkezi, İstanbul’un çok dışında, dezavantajlı çocukların olduğu ve yaşadığı bir yer. Burada yaşayan Ferhat Hoca bir ragbi takımı kurdu.

Çok fazla bilinen bir spor olmadığı için bölgede yer alan çocuklar başta istemedi. Futbol, basketbol ya da voleybol gibi popüler spor dallarında oynamak istediler fakat bir süre sonra ragbiye öylesine bağlandılar ki…

Ferhat Hoca eğer futbol oynasalardı Eyüp’ten dışarı çıkamayacaklarını söylüyor. Okuldan kaçma girişimlerinin ragbi sayesinde azaldığını, Sırbistan’a kadar gidebildiklerini ve Sırbistan’a giden sporcuların hayatlarının değiştiğini söylüyor.

Dezavantajlı Çocuklar Sırbistan’da

Takımla birlikte turnuvalara katılan gençlerin ilk durağı başkent Ankara’da oldu. Buradaki turnuvaya katılan gençler muhteşem mücadeleleri ile final etabına kalmayı başardı ve ardından Samsun’a final için giden gençler yine harika mücadeleleri ile dikkatleri üzerlerine çekti. Samsun’daki mücadeleleri ile birlikte takımdan bir kişi Milli takıma girdi.

Yaşananlardan sonra Buffalos Ragbi, Sırbistan Ragbi Federasyonu’nun dikkatinden kaçmadı ve davetiye almayı başardı. Böylece dezavantajlı çocuklar Sırbistan’a gitti ve harika bir maç çıkardılar. Tüm bunların yanında Ragbi çocukların gündelik yaşamlarına da etki etti. Merkezde daha önce yapılan yanlış davranışlar neredeyse sıfıra indi. Merkezde yer alan çocuklar sosyal olarak da kendilerini geliştirdi.

Şimdiler de Buffalos Ragbi tüm azmi ve mücadelesi ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Kendilerini bekleyen başarılı geleceğe emin adımlarla ilerliyor ve  kendilerini her geçen gün daha fazla geliştirmeye devam ediyorlar.