Real Madrid’den Başakşehir’e Mesut Özil

Fenerbahçe Kulübü ile çift taraflı anlaşmaya vararak yollarını ayıran yıldız futbolcu Mesut Özil, gelecek sezon itibari ile Başakşehir’in bünyesinde meşin yuvarlak kovalayacak.

Yetenekli futbolcu kariyerinde Real Madrid’de Cristiano Ronaldo’nun asist makinesi olarak görev yaptı. Arsenal’da da çok yüksek performans sergilemiş olan Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye transfer olması Türkiye’deki çoğu insan tarafından gurur verici olarak görünmüştü. Yaşının ilerlemiş olması ile ilgili olarak Fenerbahçe’de çok yüksek performans sergilenmesi beklenmeyen Mesut Özil’den en azından taraftarları memnun edebilecek kadar çaba sergilemesi bekleniyordu. Ancak Mesut maalesef beklenenin yarısını bile veremedi ve teknik direktör İsmail Kartal tarafından Ozan Tufan ile birlikte bir daha alınmamak üzere kadro dışı bırakılmıştı.

Real Madrid’den Başakşehir’e

Türkiye’ye gelirken bindiği uçağın uçmasını bile on binlerce insan seyretmişti ancak Mesut Özil Fenerbahçe kulübü için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. 2020/2021 sezonunun devre arasında sarı lacivertli takıma katılmış olan Mesut Özil, Fenerbahçeli taraftarlar ve hatta tüm Türkiye futbolseverleri tarafından mutluluk ile karşılanmıştı.

33 yaşındaki futbolcu sarı lacivertli formayı üzerine geçirerek 26 tanesine ilk 11’de başladığı 37 adet müsabakaya çıktı. 8 gol kaydetti ve 3 adet de asiste imza atmayı başardı. Ancak tabii ki dünya yıldızının bu performansı kimseyi memnun etmeyi başaramadı. Buna ek olarak futbolcu saha içinde sevenlerini memnun edememesinin yanında, saha dışında yaşadıklarıyla çok daha büyük bir infiale sebep oldu.

Fenerbahçeli taraftarlar tarafından çoktan gözden çıkartılmış olan futbolcu en son tartışma yaşadığı teknik direktör İsmail Kartal tarafından disiplinsizlik gerekçesiyle kadro dışı bırakılmıştı. Bunun ardından Fenerbahçe ile ilişkisinin koptuğunu kabul eden Mesut Özil, yeni takım arayışı içerisine girmişti.

Futbolcunun bu durumun ardından kariyerine son vermesi ve futbolu bırakması bekleniyordu ancak geçtiğimiz günlerde Mesut Özil ile ilgili bir transfer haberi gündeme geldi. İstanbul Başakşehir, futbolcu Mesut Özil ile anlaşmaya vardığını ilan etti. Geçtiğimiz gün, takımın stadyumunda yer alan basın toplantısı odasında takımın Başkan’ı Göksel Gümüşdağ’ın da teşrifiyle imza töreni düzenlendi.

İmza atıldı ancak Mesut Özil’in Real Madrid’in en değerli oyuncularından birisi olduğu dönemlerden sonrasında Başakşehir’de futbol oynayacak olması büyük eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Bir diğer İstanbul temsilcisi olan Başakşehir’de kariyerini iyice bitireceği söylenenler arasında.

Fenerbahçe’de ‘Mesut’ Olmadı

Fenerbahçe zamanında yıldız futbolcu Mesut Özil transferi için transfer kampanyası düzenlemişti. Taraftarlardan, Başkan Ali Koç’a herkes bu transfer için mücadele etmişti. Düzenlenen bu kampanyanın adı ‘Mesut Ol’ idi ancak işin en nihayeti geldiğinde hiç de ‘Mesut’ olmadı…

Dünya yıldızı Mesut, sadece 26 defa ilk 11’de başlayabildi ve toplamda 37 defa sahaya sarı lacivertli forma ile çıktı. Çıktığı maçların nerdeyse hiçbirinde performansını yetiremeyen futbolcu sahayı hep erken terk etti. Futbolcunun akıllarda kalan tek Fenerbahçe maçı 1 adet gol attığı Galatasaray derbisi olacak.

Mesut Özil geçtiğimiz sezon teknik direktör İsmail Kartal yönetimindeyken, futbolculardan Ozan Tufan ile birlikte disiplinsizlik gerekçesiyle kadro dışı bırakılmıştı. Yıldız oyuncu, kadro dışı kararının İsmail Kartal’ın gitmesine rağmen değişmemesi sebebi ile Fenerbahçe’ye veda etmek zorunda kaldı.