ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İÇİN ÖZEL TOP

Final maçı İstanbul’da yapılacak olan 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi için “İstanbul” temalı özel bir top tasarımı hazırlandı. “The Finale Istanbul 2021” adı verilen top, Adidas ve UEFA’nın ikonik “Starball” tasarımının özel bir edisyonu olarak üretildi.

UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre, 2021 UEFA Şampiyonlar Lig’inin sponsorlarından biri olan Adidas, bu özel tasarımı 29 Mayıs’ta Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak final maçına göre hazırladı.

UEFA’nın 2020’nin haziran ayındaki açıklamalarına göre, 2020’de İstanbul’da yapılması planlanan Şampiyonlar Ligi finalinin, korona virüs nedeniyle Portekiz’in Lizbon şehrinde sekizli final formatında oynanmasına karar verilmişti.

İstanbul’da ise Şampiyonlar Ligi’nin 2020-2021 sezonu final maçının oynanması kararlaştırılmıştı. UEFA’nın organizasyonları 1’er yıl kaydırma kararı, İstanbul için oldukça olumlu bir gelişme oldu.

Çünkü 2020 yılındaki maçların büyük çoğunluğu seyircisiz oynanmış ve bu durum ekonomik açıdan futbol endüstrisini oldukça yıpratmıştı.

Fakat korona virüs 2021 yılında daha az yayılım gösterdiği takdirde, İstanbul Şampiyonlar Ligi finali de dâhil maçlar seyircili oynanabilecek ve bu da ülke ekonomisine ve tanıtımına olumlu bir katkı sağlayacak.

Öte yandan, İstanbul’da gerçekleşecek olan UEFA Şampiyonlar Ligi finali için ikonik “Starball” serisinin “The Finale İstanbul 2021” adlı futbol topu da tanıtıldı. Bu özel edisyonun tasarımında kırmızı, beyaz, siyah ve gri renkler öne çıkarken, UEFA Şampiyonlar Ligi logosunda bulunan yıldızlardan da ilham alındığı gözlemleniyor.

DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

İkonikleşen “Starball” koleksiyonunun İstanbul Şampiyonlar Ligi final maçı için hazırlanan “The Finale Istanbul 2021” isimli tasarımı, söz konusu koleksiyonun 20. yılını kutlayan izler taşırken, önceki 20 final müsabakasından da çeşitli simgeler taşıyor. Topta en çok göze çarpan detaylardan biri kabartmalı yıldızlar.

Bu yıldızların üzerinde kırmızı renkte dizayn edilmiş bir kupa resmi ve yazıyla İstanbul 21 vurgusu yer alıyor. Öte yandan, yıldızlarla topun üzerinde altıgenler oluşturulmuş ve bu altıgenlerin içerisine tarih ve şehir bilgisinin olduğu ince kırmızı şeritler yerleştirilmiş.

KUSURSUZ BİR TASARIM

UEFA Şampiyonlar Ligi 2021 final müsabakasında kullanılacak olan bu özel dizayn, birbirine bağlanmış altıgenlerden ve dokulu kaplanmış yıldızlardan oluşuyor. Futbolculara bu özellikleriyle, top üzerinde kontrol ve denge sağlamanın yanı sıra, topu güvenli bir şekilde tutmayı da kolaylaştıran ikonik tasarım, sürdürülebilir tutkal içermesiyle birlikte, futbolculara kusursuz bir yüzeyle ilk teması kurma şansını da veriyor.