Süper Lig ’deki İstanbul Takımlarının Sayısı Artıyor

Hem Süper Lig hem de TFF 1.Lig’de 2021 – 2022 sezonunun sonuna geliyoruz. Şampiyon olan ve küme düşen takımlar belirlenmek üzere! Koskoca bir sezonu geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde futbol dünyasında ilginç sürprizlerin de yer aldığından bahsetmeliyiz.

TFF 1.Lig’de geçtiğimiz hafta oynanan maçların ardından Ümraniyespor ve Ankaragücü Süper Lig biletini aldılar. Bilhassa Ümraniyespor’un Süper Lig’e yükselmesiyle beraber ligdeki İstanbul takımlarının sayısının yediye çıkması beraberinde farklı tartışmaları getirdi.

Süper Lig’de Hangi İstanbul Takımları Bulunuyor?

süper lig

Futbolseverlerin büyük bir merakla takip ettiği Süper Lig’de Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın İstanbul’un en önemli üç temsilcisi olduklarını ifade edebiliriz. Bu üç takımın olmadığı bir lig hayal etmek mümkün değildir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adıyla kurulan ve uzun yıllar Süper Lig’de mücadele eden İstanbul Başakşehir; İstanbul’un bir diğer takımı! Kasımpaşa; kötü başladığı ligi iyi bir yerde bitirecek. Uzun yıllardan bu yana Süper Lig’de yer alan Kasımpaşa’nın da şehri temsil eden bir diğer takım olduğunu söyleyebiliriz.

Güncel tarih itibariyle Volkan Demirel’in çalıştırdığı Fatih Karagümrük; 2019 – 2020 sezonunda TFF 1.Lig’de mücadele ediyordu. Ligi beşinci sırada bitirmesine rağmen play-off’larda başarılı olarak Süper Lig’e yükseldi. Futbolseverler Fatih Karagümrük’ün Süper Lig’de kalıcı olamayacağını düşünüyorlardı.

Ancak, bilhassa 2021 – 2022 sezonunda çok iyi bir görüntü çizen İstanbul temsilcisi; 35 haftanın sonunda 53 puan toplamayı başardı. Yedinci sırada bulunan Karagümrük; kalan maçlarını kazanarak UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne katılmayı hedefliyor.

Sonuç olarak, Süper Lig’de Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Başakşehir, Fatih Karagümrük ve Kasımpaşa olmak üzere altı farklı İstanbul takımının olduğunu söyleyebiliriz. Ümraniyespor’un lige yükselmesiyle beraber bu takımların sayısı yediye çıktı.

Farklı Bir İstanbul Takımı Süper Lig’e Yükselebilir Mi?

Ümraniyespor’un ardından TFF 1.Lig’de mücadele eden bir diğer İstanbul takımının da Süper Lig’e yükselme ihtimali bulunuyor. Ligin bitimine kısa bir süre kala İstanbulspor’un 57 puanla üçüncü sırada yer aldığını söyleyebiliriz. BB Erzurumspor da İstanbulspor ile aynı puanda! Dördüncü sırada yer alan BB Erzurumspor’u 55 puan ile Bandırmaspor takip ediyor. Eyüpspor; 33 haftada elde ettiği 51 puanla altıncı sırada yer alıyor.

Zirvedeki Ankaragücü ve Ümraniyespor’un ardından gelen bu dört takım değişmediği takdirde play-off etabında iki İstanbul takımının daha mücadele edeceğini söyleyebiliriz. Eyüpspor ve İstanbulspor’dan birisinin de Süper Lig’e çıkma ihtimali mevcut! Bir başka deyişle, önümüzdeki sezon ligde sekiz farklı İstanbul takımına rastlayabiliriz.

İstanbul Takımlarının Kaç Şampiyonluğu Bulunuyor?

Galatasaray 22 şampiyonluk ile zirvede yer alıyor. Son olarak 2013 – 2014 sezonunda şampiyon olan Fenerbahçe’nin 19 şampiyonluğu bulunuyor. Beşiktaş elde ettiği 16 şampiyonluk ile İstanbul takımları arasında üçüncü sırada yer alıyor. Başakşehir; 2019 – 2020 sezonunda şampiyon olarak bu başarıyı elde eden dördüncü İstanbul takımı olmayı başardı.