Türk Hava Yolları İlk Galibiyetini Aldı

Vodafone Sultanlar Ligi’nde üçüncü hafta heyecanı 21 Ekim 2023 Cumartesi günü oynanan maçlar ile başladı. Saat 15.00’te başlayan maçta Türk Hava Yolları ile Karayolları karşı karşıya geldi. Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda oynanan maçın bilhassa Türk Hava Yolları açısından önemli olduğunu söylemek gerekir. Gelin, bu maçta yaşananlara bir göz atalım!

Ze Roberto Galibiyetten Başka Bir Şey Düşünmüyordu

Türk Hava Yolları, 2023 – 2024 sezonuna iddialı bir şekilde hazırlandı. Takımın başına çok uzun senelerden bu yana Brezilya kadın voleybol milli takımını çalıştıran Ze Roberto getirildi. Brezilyalı antrenör, 2010’lu yılların başında Fenerbahçe Opet’te görev almıştı. O dönem takımına hem Türkiye’de hem de Avrupa’da ciddi başarılar kazandırmıştı. Voleybol severler, dünyaca ünlü antrenörün Türk Hava Yolları’nda yapacaklarını merak ediyorlardı. Türk Hava Yolları’nın tek transferi Ze Roberto değildi. Kübra Akman, Sıla Çalışkan, Anthi Vasilontanaki, Neriman Özsoy, Julia Bergmann ve Diana Duarte de 2023 – 2024 sezonunda THY’de forma giyecek isimlerdi.

Türk Hava Yolları, şaşaalı bir transfer dönemi geçirse de sezona kötü başladı. İlk hafta Kuzeyboru’ya, ikinci haftada da Eczacıbaşı Dynavit’e yenildi. Takımın hedefi, üçüncü haftadaki Karayolları maçını kazanmak idi. Ze Roberto, takımını sahaya beklenen bir ilk altı ile çıkardı. Sıla Çalışkan, Kiera van Ryk, Julia Bergmann, Anthi Vasilontanaki, Kübra Akman ve Dicle Nur Babat, takımın ilk altısını oluşturan isimlerdi. Melis Yılmaz, libero olarak sahaya çıktı.

Karayolları THY’ye Bir Darbe Daha Vurmak İstiyordu

Karayolları, bu sezon Vodafone Sultanlar Ligi’ne yükseldi. Takımın hedefi, tahmin edebileceğiniz üzere ligde kalmak! Fakat, Karayolları’nın bu hedefine ulaşması biraz zor gözüküyor. Çünkü, kadro kalitesi, Sultanlar Ligi’ndeki diğer takımlardan çok daha düşük! Güncel tarih itibariyle, takımı, Hüseyin Doğanyüz çalıştırıyor. Deneyimli antrenör, Türk Hava Yolları’nın sezona kötü başladığının ve henüz takım olmayı başaramadığının farkındaydı. Bu durumu kendi lehine kullanmak ve takımına bir galibiyet aldırmak istiyordu.

Karayolları, Türk Hava Yolları karşısında sahaya Dilay Özdemir, Tuana Elisa Köse, Ezgi Arslan, Eylül Durgun, Berka Buse Özden ve Ema Strunjak ilk altısı ile çıktı. Alara Altundağ, takımın liberosu olarak görev yapan isimdi.

Türk Hava Yolları Rakibi Karşısında Zorlanmadı

Maçın favorisi Türk Hava Yolları idi. Yine de voleybol severlerin aklında Karayolları bir sürpriz yapabilir mi sorusu yer alıyordu. Türk Hava Yolları, bu sürprize izin vermedi. Maçtan 3-0 galip ayrıldı. Setleri, sırasıyla 25-11, 25-22 ve 25-16 kazandı. Maçın en skorer ismi Kiera van Ryk oldu. 24 yaşındaki oyuncu, maçı 19 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 34 pasın 17’sini sayıya çevirdi. Buna ek olarak, takımına bir blok ve bir de servis sayısı kazandırdı. Anthi Vasilontanaki de takımına on sayılık katkıda bulundu.