Yusuf Demir’in Bileti Kesildi

Galatasaray yeni sezona 8 Temmuz 2023 gününden bu yana Avusturya’da hazırlanıyor. Sarı kırmızılı takım, şu ana kadar yapmış olduğu iki hazırlık maçının birisi kazanırken diğerini de kaybetti. Teknik direktör Okan Buruk, Avusturya kampına 31 futbolcu davet etti. Kamp sonunda bu isimlerden bazıları ile yollar ayrılacak. O isimlerden birisi de Yusuf Demir olabilir.

Genç Oyuncu Beklentileri Karşılayamadı

Galatasaray, 2022 yılının Eylül ayında Yusuf Demir’i kadrosuna kattı. Bu transfer için oyuncunun kulübüne 6 milyon Euro ödendi. Ayrıca, oyuncu ile de dört yıllık sözleşme imzalandı. Yusuf Demir’den beklentiler bir hayli fazlaydı. Ancak, oyuncu, beklentilerin çok gerisinde kaldı. Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de Galatasaray forması ile sadece beş maça çıkabildi. Bu maçlarda oyunda 66 dakika kaldı. Beş maçın hepsine de yedek kulübesinde başladı. Oyuna sonradan giren isim oldu. Türkiye Kupası’nda GMG Kastamonu ile oynanan maça ilk 11’de başladı. Söz konusu maçta sahada 63 dakika kaldı.

20 yaşındaki oyuncu, bilhassa geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında 21 kişilik maç kadrosuna dahi giremedi. Okan Buruk, oyuncunun zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Galatasaray’a yakın olan muhabirlerin iddiasına göre Yusuf Demir oynamak için yeterince ısrarlı değil! 2003 doğumlu kanat oyuncusu, geçtiğimiz sezonun ikinci yarısı için kendisine ulaşan kiralama tekliflerini de reddetmişti.

Galatasaray Oyuncuyu Kiralık Gönderecek

Yusuf Demir, Avusturya pasaportuna sahip olması ve milli takım tercihini Avusturya’dan yana yapmasından mütevellit geçtiğimiz sezon yabancı oyuncu statüsünde yer almıştı. Ancak, bu sezon, TFF’nin mavi kart uygulaması sayesinde yerli oyuncu olarak sahaya çıkabilecek. Bu durum, ilk 11’deki üçüncü yerliyi bulma konusunda sıkıntı yaşayan Galatasaray için ciddi bir avantaj!

Galatasaray yönetimi, mavi kart sayesinde sahada yerli futbolcu olarak yer alacak oyuncu kontenjanını Kerem Demirbay’dan yana kullanmak istiyor. Bu durum, Yusuf Demir’in farklı bir kulübe kiralanacağı anlamına geliyor. Genç oyuncu ile Süper Lig’den çok sayıda kulüp ilgileniyor. Galatasaray yönetimi, oyuncuyu oynama garantisi veren bir kulübe kiralamak istiyor.

Kerem Demirbay Transferinde Aşama Kaydedildi

Galatasaray’ın ilk transferi Angelino oldu. Sarı kırmızılı kulüp, oyuncuyu 1.5 milyon Euro karşılığında kiraladı. Oyuncuya yıllık 2.3 milyon Euro ödenecek. Buna ek olarak, Galatasaray, RB Leipzig’e 6 milyon Euro ödediği takdirde oyuncunun satın alma opsiyonunu kullanabilecek.

Angelino’nun ardından imza aşamasına gelen bir diğer isim Kerem Demirbay! Almanya’nın Bayer Leverkusen kulübünde forma giyen 1993 doğumlu oyuncu, Galatasaray’da oynama fikrine sıcak bakıyor. Galatasaray, oyuncu için kulübüne 2 milyon Euro teklif etti. Almanlar, Galatasaray’dan 3.5 milyon Euro talep ettiler. Tarafların ortak bir noktada buluşmaları bekleniyor. Milli takım tercihini Almanya’dan yana yapan Kerem Demirbay, TFF’nin mavi kart uygulaması sayesinde yerli oyuncu olarak sahaya çıkabilecek. Galatasaray, oyuncuyu biraz da bu sebepten dolayı transfer etmek istiyor.