Anadolu Efes Yuvaya Döndü

Bu sezon bir kez daha THY Euroleague şampiyonu olarak Türk basketbolunun altın çağını taçlandıran Anadolu Efes, ülkeye geri döndü ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde oynayacağı Pınar Karşıyaka maçının hazırlıklarına başladı. Avrupa basını Sırbistan’da oynanan finale dair incelemelerine devam ederken her ülke kendi temsilcisinin gösterdiği performans kadar Lacivert Beyazlı temsilcimizin başarısını da öne çıkartıyor.

Hedef Lig

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olarak Türk basketbolunun gururu olmayı başaran Anadolu Efes, bu büyük başarıyı kazandığı Sırbistan’dan ayrıldı ve ülkeye geri döndü. Lacivert Beyazlı takım normal sezonunu Fenerbahçe Beko’nun arkasında tamamladığı ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de şampiyonluğunu tekrarlamayı hedefliyor.

Bu bağlamda 3’üncü maça kalan Pınar Karşıyaka serisinin hazırlıklarına da başlayan Ergin Ataman’ın takımında bir yandan farklı hesaplamalar yapılıyor. Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de şampiyon olmayı isteyen Anadolu Efes’in ilk olarak İzmir temsilcisiyle karşı karşıya geleceği müsabakadan galip ayrılması gerekiyor.

THY Euroleague’de yaptığı kötü başlangıca rağmen sezonu bir kez daha şampiyon olarak tamamlamayı başaran Ergin Ataman ve oyuncuları adına ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde kolay rakipler de söz konusu değil.

Pınar Karşıyaka karşısında oynanacak müsabakadan galip ayrılması durumunda Galatasaray NEF ile eşleşecek olan Anadolu Efes, bu seriden de galip ayrılırsa Finalde Darüşşafaka veya Fenerbahçe Beko ikilisinden biriyle kozlarını paylaşacak.

Bununla birlikte Pınar Karşıyaka’nın serinin durumuyla alakalı alınan kararlara dair duyduğu rahatsızlığın da devam ettiğini belirtmek gerekiyor.

Sert Tepkiler

Türkiye’de oynadığı Play-Off müsabakasında Pınar Karşıyaka ile eşleşen Ergin Ataman’ın takımı, kendi sahasında oynadığı maçtan farklı skorla galip ayrılmasına rağmen ikinci maçta derin bir hayal kırıklığına uğramış ve sahadan mağlubiyetle ayrılmıştı

Sırbistan’da oynanan Dörtlü Final nedeniyle bu 2 maç 2 gün arayla oynanırken serinin 3’üncü maça kalmasından sonra durum değişti. Türkiye Basketbol Federasyonu 3’üncü maçın ileri bir tarihe ertelenmesine yönelik olarak karar aldı ve maçın ne zaman oynanacağını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurmuştu.

19-21 Mayıs tarihleri arasında Avrupa’nın en büyüğü olmak adına yarışan Anadolu Efes’e imtiyaz tanınmasını olumlu karşılamayan Pınar Karşıyaka bu erteleme kararına çok sert bir açıklamayla tepki gösterdi.

Rakip takım bu durumun Türkiye Basketbol Federasyonu’nun uyguladığı adaletsiz bir tarifeden başka bir şey olmadığını savunmuştu. Ufuk Sarıca tarafından çalıştırılan İzmir temsilcisi geçen sezon kendisinin de benzer sıkıntıları yaşadığını ancak Federasyon nezdinde bu durumun umursanmadığını dile getirmişti.

Bu tartışmalardan sonra daha da dikkat çekici bir hale gelen serinin 3’üncü maçı Anadolu Efes’in kullandığı Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak. Bilindiği üzere normal sezonu daha iyi bitiren takımlar serilerin 1’inci ve oynanırsa 3’üncü maçlarında saha avantajını da ele geçiren taraf oluyorlar.