Beşiktaş Transferde Sessiz Kaldı

2020/2021 sezonunda toplanabilecek tüm yerel kupaları toplayan ve bu başarıyı tarihinde ilk kez yakalayan Beşiktaş, 2021/2022 sezonuna da aynı parolayla başlamış ve Şampiyonlar Ligi’ne yönelik olarak oldukça önemli transferler yaparak kadroyu güçlendirmişti. Siyah Beyazlılar, sezonun artık önemli bir kısmının tamamlandığı bu dönemde hem Şampiyonlar Ligi’nde hem de Süper Lig’de havlu attı ancak Beşiktaş adına daha da dikkat çeken durum ise yaz transfer döneminin de şampiyonu olarak gösterilen takımın ara transfer döneminde adının basında hiçbir oyuncuyla anılmaması oldu.

Beşiktaş’ın Sessizliği

Geçtiğimiz sezonun 2 kupalı şampiyonu Beşiktaş, sezon başı transfer dönemindeki hareketliliğinden çok çok uzak kalmış durumda.

Ara transfer döneminde oyuncuların daha maliyetli olması ve Beşiktaş’ın da yeni bir yapılanmaya girecek olması durumu neticesinde takımın herhangi bir oyuncuyla ismi anılmazken, taraftarlar yine de bazı bölgelere eklemeler yapılması gerektiğini düşünüyor.

Sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan ve kadro dışı kalan Douglas, Jeremain Lens ve Adem Ljajic’in yanı sıra takımın ilk 11’inde yer alan Domagoj Vida ve Cyle Larin ile de vedalaşacak gibi gözüken Beşiktaş’ta ortaya çıkan maaş boşluğu ile birlikte yeni bir yapılanmaya gidilmesi planlanırken, taraftarlar savunmaya bir takviye yapılması gerektiğini ve bitiricilik konusunda sıkıntılar yaşayan Michy Batshuayi ile birlikte bir golcü oyuncunun daha kadroda bulunması gerektiğini düşünüyor.

Siyah Beyazlılar, ara transfer döneminde kadrolarına herhangi bir ekleme yapmazken, Atakan Üner ile Ajdin Hasic’i Ümraniyespor’a, sezon başında transfer ettiği Salih Uçan’ı ise Başakşehir’e sezon sonuna kadar kiralık olarak göndermişti.

Projenin Temelleri

Hatırlanacağı üzere Beşiktaş’ın geçen sezon kaldırdığı 2 kupanın mimarı olan teknik direktörü Sergen Yalçın, alınan kötü sonuçlar sonrasında görevinden ayrılmış ve Sergen Yalçın yerine geçici olarak getirilen Önder Karaveli’nin performansının beğenilmesinden sonra Önder Hoca ile sezon sonuna kadar devam kararı alınmıştı.

Bununla birlikte Beşiktaş gelecek sezonları yapılandırabilme adına sportif direksiyona da Ceyhun Kazancı’yı getirmiş ve biraz daha özkaynak düzenine dönülecek bir yapılanma politikasına gidileceği açıklanmıştı.

Beşiktaş’ın sezon sonunda Önder Karaveli’yi tekrar eski görevine getirmesi ve yeni bir teknik direktörle anlaşmasına kesin gözüyle bakılıyor ve özellikle Şenol Güneş’in takımın başına tekrar geleceğine dair kuvvetli istihbaratlar Beşiktaş kulislerinde dolanıyor.

Bununla birlikte yeni gelen teknik direktör kim olursa olsun Önder Karaveli’nin projenin içerisinde yer alacağını ifade eden Beşiktaş’ın gelecek sezona dair transfer hedefleriyle şimdiden iletişime geçmesi de aslında çok anlaşılmaz bir durum olmaz.

Zira bu oyuncuların en azından bir veya iki tanesinin takıma katılması hem Beşiktaş’ın Süper Lig‘de ve Kupa’da bu sezonki hedeflerine ulaşabilmesinde takıma katkı sağlar hem de zaten Önder Karaveli ile Ceyhun Kazancı takımdaki görevlerine devam edecekleri için yeni gelecek teknik direktöre de oyuncularla alakalı olarak raporları sunarken kolaylık yaşanır.