Fenerbahçe Ritmini Buldu

Sezon içerisinde ciddi hayal kırıklıkları yaşamış olmasına rağmen ligi en iyi noktada bitirerek gelecek sezona daha umutlu hazırlanmayı hedefleyen Fenerbahçe bu bağlamda çok kritik bir eşiği atladı. 30’uncu haftanın kapanış müsabakasında lig 2’incisi Konyaspor’u kendi sahasında misafir eden Sarı Lacivertli ekip geriye düştüğü maçta golleri bulmayı bildi ve sahadan 2-1’lik galibiyetle ayrılarak 2’incilik mücadelesinde çok önemli bir kazanım sağladı.

Rahatlayanlar

Bu sezon Süper Lig’de ve diğer kulvarlarda ciddi hayal kırıklıkları yaşamış olmasına rağmen ligi en iyi noktada bitirmeyi hedefleyen Fenerbahçe, sezonun geri kalan kısmıyla alakalı çok önemli bir galibiyet elde etti.

5 puan geriden 3’üncü sırada takip ettiği lig 2’incisi Konyaspor’u kendi sahasında konuk eden İsmail Kartal’ın takımı, ilk yarısını 1-0 geride kapattığı maçı 2-1 kazanmayı bildi. Sarı Lacivertli ekibin golleri 66’ıncı dakikada başarılı savunmacı Kim-Min Jae ve 88’inci dakikada Dimitrios Pelkas’tan geldi.

Bu galibiyetle birlikte Konyaspor ile arasındaki puan farkını 2’ye indirmeyi başaran Fenerbahçe, 31’inci hafta müsabakasında Ziraat Türkiye Kupası’nda mağlup olarak kupa dışına çıkmak zorunda kaldığı Kayserispor’a konuk olacak.

Konyaspor cephesinde ise Kadıköy gibi bir sahada öne geçmiş olmaya rağmen maçtan puansız ayrılmanın hüznü yaşanıyor. Yeşil Beyazlı ekip 31’inci haftada kendi sahasında küme düşme adaylarından Göztepe’yi konuk edeceği maçta yaralarını sarmayı hedefleyecek.

İdeal Düzen

Konyaspor maçında Fenerbahçe adına önemli noktalardan birisi de Arda Güler’in dışında taraftarın hemen hemen kafasındaki 11’in sahaya yansıması oldu. Sarı Lacivertliler için oldukça geç bir dönem olsa da en azından ligin geriye kalan kısmında ideal kadronun nasıl şekilleneceği Konyaspor ile oynanan maçta kendini belli etti.

Bu maçta 46’da Mesut’un yerine giren Dimitrios Pelkas’ın gol katkısı sağlamış olması oldukça değerli. 10 Numara bölgesinde bir hayli oyuncusu bulunan Sarı Lacivertli ekipte Mesut’un bu performansından sonra tekrardan başının ağrıyacağını belirtmek de yanlış olmaz.

Bununla birlikte takımın Alanyaspor karşısında aldığı 5-2’lik galibiyetten sonra Konyaspor karşısında da takılmamış olması uzun bir süredir tepki gösteren taraftarın da belirli ölçüde takıma dair sıkıntılarını atmasını sağladı.

Sezon boyunca çok duygusal ve derin kırılma anları yaşayan Fenerbahçe’de üst üste gelen bu galibiyetler İsmail Kartal’ın da üstündeki baskıyı kaldıracaktır. Tecrübeli teknik adam geçici olarak geldiği görevde kalıcı olmayı hedefliyorsa da bu şansını arttırdığına dair bir ifade kullanılabilir.

Öte yandan Fenerbahçe’nin hedef maçlarda bu gibi performansları sergileyebiliyor olması belki de sezon geneline yayılmalıydı. Birçok hedef maçta rakibi karşısında iyi performanslar sergileyemeyen takımın ligin son dönemine gelindiğinde gösterdiği bu performans Trabzonspor farkı bu kadar açmışken geldiği için taraftarı bir yandan da hayıflandırıyordur.

Yine de Beşiktaş ve Galatasaray’ın hâlâ dökülmeye devam ettiği ligde Fenerbahçe’nin ilk 2 içerisinde yer alabilmesi de oldukça önemli bir kazanım olarak değerlendirilecek.