Galatasaray Rövanşı Aldı

Tarihinin en kötü ve en kaotik sezonlarından birini geçiren Galatasaray, Süper Lig’in 32’inci haftasında konuk olduğu ezeli rakibi Fenerbahçe’ye çok kötü bir performans sergilediği maçta 2-0 mağlup olmuştu. Başkanından teknik direktörüne akıbeti belli olmayan Sarı Kırmızılı takım, ING Basketbol Süper Ligi’nde yine ezeli rakibiyle karşılaştığı müsabakadan galibiyetle ayrılarak rövanşı bekletmeden almış oldu.

Değişen Dengeler

Bu sezon tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşayan Galatasaray adına yolunda giden neredeyse hiçbir şeyin olmadığını belirtmek yanlış olmaz.

Haziran 2021’de göreve getirilen başkan Burak Elmas birçok hatasından sonra görevinde tutunamadı ve ibra edilemediği için yönetimi düştü. Futbol şubesi sezon boyunca çok kötü bir performans sergiledi ve bir dönem küme düşme ihtimali dahi sorgulandı.

Bununla birlikte futbol tarafından son beklenti Fenerbahçe ile oynanacak Süper Lig müsabakasından galip ayrılmasıydı. Ancak Sarı Kırmızılı takım çok kötü bir performans sergilediği maçtan 2-0 mağlup ayrılarak bu konuda da taraftarını üzdü.

Tüm bu durumlardan sonra morali iyice bozulan camiaya hediyeyi ise basketbol şubesi verdi. Basketbol Süper Ligi müsabakasında yine Fenerbahçe’ye konuk olan Galatasaray NEF futbol şubesinin yapamadığını yaptı ve sahadan 70-76’lık galibiyetle ayrılarak ezeli rakibinden rövanşı aldı.

Aynı hafta içerisinde Fenerbahçe ile iki farklı alanda karşı karşıya gelen Galatasaray adına bu maçların ikisinin de mağlubiyetle sonuçlanması çok daha kötü bir tabloyu beraberinde getirebilirdi. Neyse ki takım bir şekilde galip gelmeyi başardı ve Galatasaray’da yüzler biraz daha gülmeye başladı.

Basketbol da Kötü

Öte yandan Galatasaray NEF’in de sezonun geri kalan kısmında çok iyi bir performans sergileyemediğini dile getirmekte fayda var. Nitekim Başkan Burak Elmas’a yöneltilen suçlamalardan birisi de basketbol şubesinde dahi iyi bir performans sergilenememiş olmasıydı.

Sezon içerisinde alınan başarısız sonuçlar hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde kötü bir Galatasaray’ın ortaya çıkmasına neden oldu. Bu nedenle koç değişikliğine de giden Sarı Kırmızılı takım en azından şu anlık futbol şubesindeki değişikliğe göre çok daha fazla verim alacak gibi görünüyor.

Galatasaray adına bu sezon tarihin en kötü sezonlarından biri, bu sezon takıma başkanlık yapan Burak Elmas da tarihin en kötü başkanlarından biri olarak anılacak. Sarı Kırmızılı takım tekrar seçime giderken yeni seçim yasasının da etkisiyle birlikte Metin Öztürk ve Eşref Hamamcıoğlu dışında başka bir adayın olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Mali anlamda da çok derin bir krizin içerisinde yer alan Sarı Kırmızılı takımda aday olacak kişinin direkt olarak sıcak para akışına katkı sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte ne Metin Öztürk ne de Eşref Hamamcıoğlu bu beklentiyle alakalı net bir açıklama yapmış veya konuyu açıklığa kavuşturmuş değiller ve bu durum taraftarı da tedirgin ediyor.