İstanbul Maratonu ’nda Neler Yaşandı

İstanbul; yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en önemli şehirlerinin başında gelir. Bu şehirde her yıl birbirinden farklı organizasyonlar düzenleniyor. Bilhassa spor organizasyonlarına dünyanın neredeyse her şehrinden insanların katıldığını söyleyebiliriz. İstanbul’da düzenlenen ve popülerliği ülke sınırlarını çoktan aşmış etkinliklerden birisi de İstanbul Maratonu!

Bir diğer adı İstanbul Avrasya Maratonu olan bu organizasyon; dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton oluşuyla dikkat çeker. Son derece geniş katılımlı bir etkinlik olmasıyla farkını belli eder.

İstanbul Maratonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

istanbul maratonu

Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri; ilk defa 1973 yılında Tercüman Gazetesi tarafından dile getirilmiştir. Bu organizasyon; 1979 yılında ilk kez düzenlenmiştir. Hasan Saylan’ın kazandığı ilk yarışın ardından İstanbul Maratonu’nun yıllar içerisinde değişikliklere uğraması söz konusu olmuştur. Bilhassa üç defa güzergah değiştirilmesine rastlanmıştır.

Maraton; tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilmektedir. Son yıllarda halk koşusu, 15 km ve maraton olmak üzere üç farklı güzergahta koşulduğunu söylemek gerekir. Tüm bu özellikleri ile Türkiye’deki uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı olma özelliğini kazanmıştır.

İstanbul’daki Maraton; ilk yıllarda Asya – Avrupa Koşusu ismiyle düzenlenen bir organizasyondur. Adı; ilerleyen yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirilmiştir. Son olarak, organizasyonun dünya çapında ses getirmesi amaçlandığı için isminin İstanbul Maratonu olmasına karar verilmiştir. 2013 yılından bu yana İstanbul Maratonu ismiyle düzenlenen bu organizasyona 18 yaşından büyük herkes katılabilir. Fakat, koşmak isteyenlerin kayıt yaptırmaları gereklidir. Üç farklı kategoride koşulmasına ek olarak engelli vatandaşlar için ayrı bir yarış daha vardır.

Şehrin maratonu; yıllar içerisinde farklı rekorlara da sahne olmuştur. Ayrıca, bu organizasyona katılan ve başarılı olan kişilere para ödülü verilir.

2022 İstanbul Maratonu Ne Zaman Düzenlendi?  

İBB iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen İstanbul Yarı Maratonu; 27 Mart 2022 tarihinde koşuldu. 17. N’Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na 10 bin 389 kişi katıldı. Dünyanın en önemli atletlerinin de yer aldığı bu organizasyon birbirinden güzel görüntülere sahne oldu.

  • Rodgers Kwemoi; genel klasman erkekler kategorisinde birinci oldu. 59:15’lik derecesi ile Tarihi Yarımada rekorunu kırdı.
  • Hellen Obiri; genel klasman kadınlar kategorisinde 1:04:48’lik derecesi ile birinci oldu. Ayrıca, kendi rekorunu İstanbul’da kırarak farklı bir başarıya imza attı.

Türkiye’nin ve hatta dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce insanın katıldığı bu organizasyonda 21K kategorisinde 3 bin 465 sayısıyla farklı bir rekora imza atıldı.

2022 Yılında İstanbul Maratonu Düzenlenecek Mi?

N’Kolay 44. Maraton; 6 Kasım 2022 tarihinde düzenlenecek. Bu organizasyona katılmak isteyenlerin belirlenen tarihlerde kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Biraz da N’Kolay 43. İstanbul Maratonu’ndan bahsedelim! 7 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen bu organizasyona 40 bini aşkın kişi katıldı. Dört farklı kategorideki koşularda başarılı olanlara ödüller verildi.