İstanbul Yarı Maratonu Rekorlarla Sona Erdi

İstanbul şehrinin her sene merakla beklenen en büyük etkinliklerinden olan İstanbul Yarı Maratonu, 2022 yılında tarihinde 17’nci kez koşuldu.

World Athletics tarafından dünyada koşulan en prestijli maratonlar arasında gösterilen ve bu sebeple Elite Label kategorisinde değerlendirilen İstanbul Yarı Maratonu, Tarihi Yarımada’da bulunan bütün güzellikleri hafta sonu boyunca sporseverler ve katılımcılarla buluşturuldu.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden birçok profesyonel ve amatör koşucunun yanında 65 farklı ülkeden 703 yabancı koşu sevdalısı da İstanbul Yarı Maratonu’na katılmak için ülkemize geldiler.

İstanbul Yarı Maratonu Heyecanla Başladı

İstanbul Yarı Maratonu

İstanbul Yarı Maratonu 2022 senesinde yapılan koşuda birçok farklı rekora ev sahipliği yaparak neden Elite Label kategoride olduğunu herkese bir kez daha gösterdi.

Koşu ilk olarak Yenikapı’da saatler 08:00’ı gösterirken patenciler için başladı. Bilindiği gibi paten tutkunlarının çok yoğun ilgi gösterdiği bu etkinlikte, sporcular 10 bin ve 20 bin kategorilerinde yarıştılar.

Patencilerin yarışından sonra günün en heyecanla beklenen etkinliği için geri sayım başladı. Televizyonlardan da naklen yayınlanan mücadelelerde saatler 10:00’ı gösterirken Elit sporcular çizgiye geldiler.

Yenikapı – Sirkeci- Tarihi Yarımada – Galata – Haliç – Yenikapı güzergahında koşan sporcular, İstanbul ile sporun birbirine ne kadar güzel uyduğunun en güzel görüntülerini verdiler.

İstanbul Yarı Maratonu Rekorlara Sahne Oldu

İstanbul Yarı Maratonu, katılımın 7 bin kişinin üstüne çıkmasıyla tarihi bir rekoru da kırdı. Bu sayı, İstanbul Yarı Maratonu’nun geçmiş 16 koşusundan da fazla bir sayıydı. İstanbul’un bu en prestijli spor etkinliği böylelikle ne kadar fazla sporsevere ulaştığını da göstermiş oldu.

İstanbul Yarı Maratonu’na özel bu rekorun yanı sıra, elit atletler de kırdıkları rekorlarla isimlerinden söz ettirmeyi başarıp yarı maratonlar tarihine kendileri ve İstanbul adına not düştüler.

Erkekler elit kategoride koşan Kenyalı Rodgers Kwemoi, parkuru 59 dakika 15 saniyede bitirdi ve parkur rekoru olan 59:35’i tam 20 saniye geliştirmeyi başardı.

Onun ardından gelen Daniel Mateiko 1:00:05 ile ikinci, Emmanuel Bor ise 1:00:20 derecesiyle üçüncü sırada aldı. Böylelikle elit erkekler kategorisinde ilk üç sırayı Kenyalı koşucular almış oldu.

Kadınlarda da birincilik yine Kenya’ya gitti. Hellen Obiri, 1:04:48’lik bir derece yaparak birinciliği kimselere kaptırmadı.

Erkeklerin aksine kadınlar elit kategoride ikincilik ve üçüncülük Etiyopyalı atletlere gitti. Tsehay Gemechu 1:05:52 ile ikinci, Bekelech Gudeta ise 1:06:35’lik derecesiyle üçüncülük kürsüsüne çıkmaya hak kazandı.

Türk elit atletlerde ise erkeklerde birinciliği alan Ramazan Özdemir, 1:04:02 ile bu başarının sahibi olma sevincini ve ayrıcalığını yaşadı. Onun ardından 1:05:51 ile Ömer Alkanoğlu ve 1:07:56 ile Süleyman Bekmezci geldi.

Kadınlarda birinci sırayı alan Yasemin Can 1:07:57 ile Türk atletler arasında birincilik ipini göğüsledi. Meryem Erdoğan onun ardından 1:10:16’lık derecesiyle geldi. Nuran Satılmış ise 1:14:27 ile bu iki başarılı atleti takip etti.

Sadece İstanbul’un değil tüm dünyanın keyifle takip ettiği koşular çok güzel bir organizasyonla sona erdi.